fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

100 zł dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego

Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych ma zostać podwyższone
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Do końca maja opiekunowie niepełnosprawnych dzieci mogą złożyć wniosek o dodatek do świadczenia. Spóźnialskim przepadną pieniądze
Niewiele ponad tydzień zostało na złożenie wniosku o stuzłotowy dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego. Kolejny raz o wsparcie mogą się zwrócić jedynie rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Ci, którzy zrezygnowali z pracy, by zajmować się osobami starszymi, nie dostaną dodatkowej pomocy.
Dodatkowe środki znów przysługują tylko na niepełnosprawne dzieci
Prawo do 100 zł dodatku od kwietnia do czerwca przysługuje na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Weszło ono w życie 18 maja z mocą od 1 kwietnia.
Dodatkowe środki zostaną przyznane tylko tym opiekunom niepełnosprawnych dzieci, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne i złożą wniosek. Na zgłoszenie się po pomoc nie pozostało wiele czasu, bo tylko do końca maja.
Więcej czasu będą mieli ci, którzy prawo do pomocy uzyskają po zakończeniu tego miesiąca. Mogą złożyć wniosek w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu świadczenia stała się ostateczna. Wnioski złożone po terminie pozostaną bez rozpoznania, a tym samym przepadnie prawo do dodatkowych pieniędzy.
Przyznanie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego tylko opiekunom niepełnosprawnych dzieci wpisuje się w politykę rządu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne wyniesie nie 520, ale 620 zł, za to mniej będzie uprawnionych. Na tę pomoc będą mogli liczyć niepracujący rodzice, opiekunowie faktyczni dziecka i osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną.
Inni opiekunowie niepełnosprawnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i którzy zrezygnują z pracy, dostaną 520 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jego przyznanie będzie jednak uzależnione od sytuacji majątkowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA