fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Co oznacza „pozytywna szajba” Jarosława Gowina

Określenie Donalda Tuska wobec Jarosława Gowina zrobiło swoistą karierę
Fotorzepa, Robert Gardziński
Nominacja Jarosława Gowina na Ministra Sprawiedliwości była dla wielu środowisk prawniczych olbrzymim zaskoczeniem
Uzasadniając powołanie posła z Krakowa do szefowania resortem sprawiedliwości, premier Donald Tusk mówił na konferencji prasowej: „Wobec Jarosława Gowina mam bardzo precyzyjne oczekiwania. Starał się je realizować, ale z pozycji, która nie dawała mu większych szans. On ma w sobie gigantyczny zapał, taką determinację, "pozytywną szajbę", jeśli chodzi o deregulację."
Zwłaszcza określenie „pozytywna szajba" zrobiło swoistą karierę w polskich mediach. W ostatnim wydaniu kwartalnika informacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości „Na wokandzie" Jarosław Gowin tłumaczy, jak rozumie słowa użyte przez premiera wobec jego osoby.
- Tego określenia Pan premier użył na szczęście nie w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości, ale imperatywu deregulacji – podkreślił na wstępie Gowin. - Oprócz obowiązków Ministra Sprawiedliwości powierzono mi zadanie poszerzenia przestrzeni wolności gospodarczej. Musi się to odbywać na różnych obszarach, z których najważniejszym jest system stanowienia prawa. Będzie też wymagać ścisłej współpracy z innymi ministrami wewnątrz rządu, przede wszystkim gospodarki – tłumaczył szef resortu sprawiedliwości.
Gowin chciałby, żeby z określenia użytego przez premiera sędziowie zapamiętali tylko przymiotnik i dostrzegli w nim osobę otwartą na argumenty. – Rzeczownik potraktujmy jako metaforę oznaczającą miarę mojej determinacji – dodał minister.
W rozmowie opublikowanej w kwartalniku Gowin przyznał, iż był zaskoczony propozycją objęcia teki ministra sprawiedliwości. - Ale po kilkunastogodzinnym namyśle doszedłem do wniosku, że skoro wielokrotnie mówiłem o potrzebie reform, w tym reformy sądownictwa, to nie powinienem zawieść okazanego mi zaufania – wyjaśnił Gowin.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA