fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zmiana w trakcie roku niezgodna z konstytucją

Niekorzystne zmiany w PIT trzeba ogłosić do 30 listopada
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Może się nie udać opodatkowanie opłacalnego sposobu oszczędzania. Niekorzystne zmiany w PIT trzeba ogłosić do 30 listopada. Bez znaczenia jest, że nowelizacja dotyczy ordynacji podatkowej
Rząd chce jak najszybciej ukrócić omijanie tzw. podatku Belki. Projekt ustawy zaakceptowany przez Radę Ministrów 22 listopada zmienia reguły zaokrąglania w ordynacji podatkowej, co ma wyeliminować możliwość niepłacenia podatku w wypadku naliczanych dziennie odsetek nieprzekraczających 2,49 zł. Dzięki temu roczne wpływy do budżetu mają się zwiększyć od 2012 r. o 380 mln zł.
Szkopuł w tym, że niekorzystny dla oszczędzających przepis ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Eksperci alarmują, że zmiana zasad opodatkowania odsetek od lokat bankowych w trakcie roku podatkowego, bez zachowania terminu ogłoszenia, naruszy konstytucję.
– Nowych regulacji można się spodziewać najwcześniej w połowie marca 2012 r. Powstaje pytanie, czy zmiana przepisów dotyczących zasad obliczania podstawy opodatkowania w PIT może być wprowadzona w trakcie 2012 r. – zauważa Jowita Pustuł, doradca podatkowy z kancelarii J. Pustuł M. Przywara Doradztwo Podatkowe.
Zdaniem naszych rozmówców – nie. Jak podkreśla Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, przygotowana nowelizacja ordynacji podatkowej będzie dotyczyć każdego podatku, w tym przede wszystkim PIT. W odniesieniu do niego obowiązuje wielokrotnie przywoływana przez Trybunał Konstytucyjny zasada dokonywania zmiany na niekorzyść podatników z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba ją ogłosić co najmniej miesiąc przed nowym rokiem podatkowym, czyli do 30 listopada. Zdaniem doradców podatkowych nie ma znaczenia, że nowe zasady wprowadzi zmiana ordynacji podatkowej, ani to, że podatek od odsetek pobierany jest przez bank w zryczałtowanej formie.
Innego zdania jest Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśnia „Rz" Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy resortu, proponowane zmiany w ordynacji mają charakter techniczny. Ponadto podatek od dochodów kapitałowych nie jest przez podatników rozliczany rocznie. W ocenie MF opisane zmiany nie wprowadzą nowych ciężarów podatkowych, lecz mają na celu realizację zasady powszechności opodatkowania, która została naruszona przez kreatywność sektora bankowego.
Opinia: Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego
Niezależnie od tego, że planowana zmiana zasad opodatkowania tzw. lokat antybelkowych ma wynikać z nowelizacji ordynacji podatkowej, to jeżeli będzie skutkować zmianami zasad, które kształtują elementy konstrukcyjne opodatkowania podatkiem dochodowym – powinna zostać ogłoszona do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Taka zasada wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli ustawodawca się do niej nie zastosuje, to nowe przepisy mogą zostać poddane kontroli konstytucyjnej w trybie wniosku np. rzecznika praw obywatelskich czy grupy posłów albo pytania prawnego sądu lub skargi konstytucyjnej obywatela.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl
 
Czytaj też:
 
Zobacz więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA