fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jest LTE w Polkomtelu: ceny Internetu bez zmian

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Dziś Polkomtel dołączył do Cyfrowego Polsatu i podobnie jak satelitarna platforma telewizyjna także komórkowa sieci Plus oferuje klientom w wybranych lokalizacjach usługę mobilnego dostępu do Internetu w technologii LTE, której komunikowana prędkość pobierania danych sięga 100 Mb/s
Według danych udostępnionych dziś przez Polkomtel, z usługi korzystać może obecnie około 22 proc. Polaków. Zasięg ten (zależy on od rozbudowy sieci nadajników partnera biznesowego – Mobylandu z grupy NFI Midas) ma się dynamicznie zwiększać.
- Nasi klienci potrzebują takiej oferty. Ruch w sieci rośnie, a klienci oczekują, że te dane będą przesyłane szybciej – mówiła Bogusława Matuszewska, wiceprezes Polkomtela. Spółka tłumaczy inwestycje w LTE także rosnącym ruchem w sieci transmisji danych. Prognozuje też, że w 2012 r. w jej sieci przesłanych zostanie 23 razy więcej danych niż w 2007 r.
Według Matuszewskiej, aby przewidzieć, co wydarzy się w Polsce, należy obserwować rynek amerykański, gdzie w grudniu ub.r. zapchała się sieć tamtejszego giganta AT&T.  - W mniejszym lub większym stopniu będziemy podążali tą samą drogą – mówiła Matuszewska. To oznacza jej zdaniem także, że ceny dostępu do Internetu w Polsce mogą zacząć rosnąć.
Przedstawiciele zarządu Polkomtela nie ujawnili planów sprzedażowych operatora.  Choć zapewniają, że na modemy LTE nie trzeba się będzie zapisywać, to z ich wypowiedzi wynika, że nowa technologia ma za zadanie przede wszystkim przyciągnąć do punktów sprzedaży klientów.  – LTE jest elementem, który będzie nas wyróżniać – mówił Krzysztof Kilian, wiceprezes spółki.
Według niego Polkomtel ma obecnie 14 mln klientów, w tym blisko 600 tys. korzysta z dedykowanej usługi mobilnego Internetu.
Polkomtel nie podyktował nowej ceny za LTE: Internet w tej technologii w umowach dwuletnich kosztuje tyle, co w działających w Polsce od dłuższego czasu innych systemach, np. HSPA+. Ceny są więc takie jak na początku okresu szkolnego. Tylko w największej paczce – za 160 zł brutto – pojawiły się dodatkowe 3 GB transferu (paczka urosła do 40 GB).
Najmniejsza paczka danych z możliwością korzystania z LTE to 7 GB i kosztuje 60 zł.
Aby korzystać z LTE trzeba kupić trzysystemowy modem Huawei E398, którego cena maleje wraz ze wzrostem abonamentu i waha się od 119 zł do 1 zł. Polkomtel zapowiada, że w I kw. 2012 r. poszerzy portfolio urządzeń abonenckich.
Operator jest drugim dostawcą usługi dostępowej w LTE po Cyfrowym Polsacie, który dzień przed startem usługi w sieci Plus podniósł cenę za pakiet z ultraszybkim Internetem z 99 zł do 119 zł, czyli o 20 proc.
Polkomtel, w przeciwieństwie do medialnego potentata, przedstawił także ofertę z LTE dla klientów biznesowych. Tu paczki danych (z wyjątkiem najmniejszej) są nieco większe niż w ofercie dla klienta indywidualnego oraz trochę tańsze.
Obie firmy należą obecnie do Zygmunta Solorza-Żaka, telewizyjnego potentata, który zaczął inwestycje na rynku telekomunikacyjnym 7 lat temu. Wówczas przejął kontrolę nad Elektrimem, licząc, że polska firma wygra spór o o udziały Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie sieć T-Mobile).
W tym roku spór o PTC oficjalnie się zakończył, a Solorz-Żak kupił za 15,1 mld zł 100 proc. akcji Polkomtela.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA