fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Konferencja w Bogdance o strugach

W lubelskiej Bogdance odbywać się będzie konferencja poświęcona eksploatacji cienkich pokładów. Początek w czwartek
Eksploatację cienkich pokładów węgla techniką strugową lubelska Bogdanka rozpoczęła w marcu ubiegłego roku. Siedem miesięcy później osiągnęła, w swoich warunkach geologiczno-górniczych, rekordowy w skali światowej poziom 16,8 tys. ton urobku na dobę. Od czwartku 24 listopada, Lubelski Węgiel Bogdanka będzie gospodarzem trzydniowej, międzynarodowej konferencji poświęconej technice i technologii eksploatacji cienkich pokładów węgla w cyklu International Mining Forum 2011 r. Przyjazd do Bogdanki i uczestnictwo w tym najważniejszym, w tym roku, w swoim rodzaju branżowym wydarzeniu, potwierdziło blisko 200 praktyków i naukowców górniczych m.in. z Niemiec, Ukrainy, Czech, Rosji, Chin, Australii i USA. Polskę, poza inżynierami z Bogdanki reprezentować będą przedstawiciele wszystkich krajowych spółek węglowych oraz KGHM Polska Miedź. Referaty i prezentacje wygłoszą m.in. naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Eksploatacja cienkich pokładów węgla, z zastosowaniem techniki strugowej to bowiem najnowocześniejsze, innowacyjne rozwiązania w górnictwie wpływające bezpośrednio na efektywność ekonomiczną i surowcową branży wydobywczej.
Jak szacują naukowcy, tylko w Polsce niskie pokłady węgla stanowią ok. 30-35 proc. wszystkich zasobów „czarnego złota". Przez ostatnie dziesięciolecia nie były one eksploatowane z powodów technicznych i finansowych. Zostały stracone bezpowrotnie. Mimo to eksperci oceniają, że wielkość krajowych złóż, które zalegają jeszcze w niskich pokładach może sięgać nawet miliarda ton. Ich wydobycie z zastosowaniem nowoczesnych technik i technologii, w tym kompleksów strugowych, to nie tylko sięgnięcie po dodatkowe zasoby surowcowe. To również wymierne efekty ekonomiczne i środowiskowe. Na powierzchnie wydobywanych jest bowiem znacznie mniej odpadów wymagających późniejszej drogiej utylizacji.
- Bogdanka zawsze starała się być w awangardzie innowacyjnych wdrożeń i rozwiązań, które mogą owocować efektywnością ekonomiczną i surowcową eksploatacji węgla. Techniki strugowe stosowane w  cienkich pokładach węgla tę efektywność zapewniają. Nasze doświadczenia będziemy mogli skonfrontować z teorią i praktyką stosowaną przez międzynarodowe środowisko górnicze praktyków i naukowców - najwybitniejszych specjalistów branży. Pamiętajmy też, że wbrew pomysłom dekarbonizacji europejskich gospodarek, zapotrzebowanie na węgiel, a za tym i jego wydobycie, na świecie nadal rośnie. My wciąż będziemy starali się to robić możliwie tanio, skutecznie, z poszanowaniem środowiska i  z zyskiem – mówi Mirosław Taras, prezes Bogdanki.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA