fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fitch: potrzebne są efekty reform

Bloomberg
Polska musi pokazać solidne efekty planów redukcji deficytu budżetowego i długu publicznego, przedstawionych przez nowy rząd, aby poprawił się rating kraju - napisali analitycy Fitch Ratings w raporcie, oceniającym piątkowe expose premiera Donalda Tuska
"Zmiany są obecnie na papierze. Nie wiemy jaki będzie ich rzeczywisty wpływ na budżet" - ocenili analitycy. Kluczową rolę wdrażania przedstawionych przez premiera reform podkreślał też w poniedziałek w TVN CNBC Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.
- Jest wola rządu do realizacji trudnych reform (...) obecnie kwestią kluczową będzie to, jak będą wdrażane zapowiedzi z expose – ocenił Kowalski. Podkreślił, że obecnie oficjalna prognoza PKB dla Polski na 2012 rok to „ciut powyżej" 3 proc. Dodał, że aktualizacja ratingu Polski może być przygotowana do końca marca.
Pozytywny wpływ planów reform przedstawionych podczas expose na wiarygodność kredytową Polski podkreśliła agencja Moody's. W poniedziałkowym raporcie analitycy napisali: "Zaproponowane działania pokazują zaangażowanie rządu w kierunku konsolidacji fiskalnej". Agencja wskazuje także na ryzyko dotyczące wdrażania reform i związane m.in. z gotowością do wsparcia niepopularnych decyzji przez partnera koalicyjnego.
Premier Donald Tusk w piątkowym expose zapowiedział m.in. podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawcy, stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego i docelowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, likwidację niektórych ulg i zniesienie przywilejów dla pewnych grup zawodowych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA