fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Duży wzrost oszczędności w OFE

Analizy Online
W październiku aktywa, którymi zarządzają fundusze emerytalne, wzrosły o nieco ponad 7 mld zł, do 229 mld zł
Aktywa OFE, czyli inaczej oszczędności Polaków zgromadzone w tych instytucjach, wyniosły 229,1 mld zł na koniec października. Wzrosły zatem o 7 mld zł (3,2 proc.) w skali miesiąca.
To najwyższy wzrost od marca tego roku. Wówczas zwiększyły się o 7,75 mld zł, czyli 3,5 proc. Jak wynika z danych Analiz Online na koniec minionego miesiąca, wartość aktywów OFE była mniejsza w stosunku do rekordowego poziomu z czerwca tego roku o 7,7 mld zł.
Pomogła przede wszystkim lepsza koniunktura na giełdzie. Główne indeksy były na koniec października wyżej niż na koniec września.
Z kolei znaczącego wpływu na duży wzrost aktywów OFE nie miał przelew bieżących składek klientów z ZUS. OFE otrzymały najmniej składek klientów od momentu obniżenia składki przekazywanej do tych instytucji przez ZUS. Była to kwota ponad 585 mln zł, wobec 621 mln zł we wrześniu.
W sumie od początku roku do końca października otrzymały z ZUS 13,8 mld zł. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami ZUS, w całym obecnym roku OFE mają dostać ok. 15 mld zł i jest bardzo prawdopodobne, że tak właśnie się stanie.
Najmocniej wzrosły aktywa funduszy: Aegon, ING i Allianz.
 
* dane na koniec 29 października, pozostałych na 30 października
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA