fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Leasingodawcy doliczają VAT do ubezpieczenia

Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
Firmy leasingowe ciągle mają szansę na pozytywne rozstrzygnięcie sporów z fiskusem o rozliczenie usług ubezpieczeniowych przy umowie leasingu
Po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego wydawało się, że fiskus dopiął swego. Sędziowie stwierdzili bowiem, że nie można refakturować usług ubezpieczenia ze zwolnieniem z VAT. Trzeba do nich stosować 22-proc. (od 1 stycznia 23 proc.) stawkę podatku.
– Przez wiele lat firmy leasingowe nie doliczały VAT do ubezpieczenia przedmiotu leasingu – mówił doradca podatkowy Tomasz Rolewicz w czasie zorganizowanego wczoraj przez PwC seminarium. – Prawidłowość takiego postępowania potwierdził Sąd Najwyższy (uchwała o sygn. III ZP 8/98), fiskus też długo to akceptował. Wszystko zmieniło się w 2008 r. Organy podatkowe zaczęły kwestionować rozliczenie usług ubezpieczeniowych, doliczając do nich VAT, a NSA w uchwale siedmiu sędziów (sygn. I FPS 3/10) przyznał im rację.
– Od tego momentu urzędy seryjnie kontrolują firmy leasingowe, weryfikując ich rozliczenia za poprzednie lata – opowiadał Marcin Chomiuk, doradca podatkowy, partner w PwC. – Kończy się to wymierzeniem zaległego podatku. Trudno go odzyskać od leasingobiorców, bo niektórzy są zwolnieni z VAT i nie mogą odliczyć podatku ze skorygowanych faktur. Niechętnie więc godzą się na dopłatę. Powoduje to, że leasingodawcy muszą odprowadzić VAT z własnej kieszeni. To wielomilionowe kwoty, korygowanie rozliczeń oznacza więc dla nich poważny uszczerbek finansowy, nie mówiąc o obciążeniu administracyjnym.
Czy uchwała siedmiu sędziów NSA pozbawia firmy leasingowe wszelkiej nadziei?
Nie, bo inny skład sędziowski skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sygn. C-224/11). Zapytał, czy usługę leasingu i ubezpieczenia należy traktować jako jedno kompleksowe świadczenie. Rozprawy należy się spodziewać w drugiej połowie 2012 r.
Co polskim podatnikom da ewentualne pozytywne rozstrzygnięcie Trybunału?
– Firmy, które przegrały spór z fiskusem, będą mogły wystąpić o wznowienie postępowania – tłumaczył w czasie seminarium Marcin Chomiuk. – Jeśli zapłaciły zaległy VAT dobrowolnie, powinny złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty i spokojnie czekać na wyrok ETS. Jeśli będzie on korzystny, urząd musi oddać nadpłacony podatek. Można będzie też wystąpić o odszkodowanie od Skarbu Państwa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA