fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Polacy przerzucili się z funduszy na lokaty

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Podaż pieniądza M3 miała w końcu września wartość 829,1 mld zł – podał Narodowy Bank Polski. Podaż pieniądza była o 10,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. W sierpniu dynamika wynosiła 8,8 proc.
Ankietowani przez „Rz" analitycy spodziewali się, że roczny wzrost podaży pieniądza wyniesie 9,0 proc. Wskazywali, że do przyśpieszenia przyczyni się wrześniowe osłabienie złotego, które spowoduje wzrost kwot denominowanych w walutach obcych, a także przyrost depozytów gospodarstw domowych, które wycofywały pieniądze z funduszy inwestycyjnych (saldo umorzeń i wpłat wyniosło w ubiegłym miesiącu 3,6 mld zł).
Depozyty klientów indywidualnych wzrosły we wrześniu o 7,85 mln zł, do 453,2 mld zł. W skali roku zanotowano ich wzrost o 12,5 proc. wobec 10,6 proc. miesiąc wcześniej.
Kredyty dla gospodarstw domowych zwiększyły się o 9,1 mld zł, do 530,9 mld zł, co przekłada się na roczny wzrost o 13,1 proc. wobec 10,1 proc. w poprzednim miesiącu. Zadłużenie klientów indywidualnych w bankach zwiększyło się we wrześniu w dużej mierze w związku z osłabieniem naszej waluty, które podniosło złotową wartość kredytów mieszkaniowych denominowanych w walutach obcych.
We wrześniu złoty stracił wobec euro 6,4 proc.
Depozyty przedsiębiorstw urosły we wrześniu o 4,75 proc., sięgając 180.6 mld zł. Przyrost w skali roku przyśpieszył do 9,0 proc. z 7,2 proc. w sierpniu. Wartość kredytów dla firm zwiększyła się o 7,0 mld zł, do 249,6 mld zł. Roczna dynamika, wynosząca 13,1 proc., była najwyższa od czerwca 2009 r.  tu zaznaczył się jednak wpływ osłabienia złotego. łuw
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA