fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nowe cztery pokoje w Warszawie

Za 100-metrowe mieszkanie na osiedlu Derby 13 trzeba zapłacić ok. 530 tys. zł
Materiały Inwestora
Klienci chcący kupić czteropokojowe mieszkanie od dewelopera szukają lokali o jak najmniejszych powierzchniach. Na transakcję muszą przygotować co najmniej 500 tys. zł
Osoby zainteresowane większymi mieszkaniami mogą wybierać z ok. 2,5 tys. nowych lokali czteropokojowych, czyli ok. 14 proc. oferty warszawskiej – podaje portal Tabelaofert.pl, który posiada w swej bazie ok. 70 proc. ofert z rynku pierwotnego.
Nieznacznie przeważają lokale w trakcie budowy. Średnia cena ofertowa czterech pokoi to ok. 8,6 tys. zł za mkw. Przez rok nieznacznie spadła: jesienią 2010 r. lokale te kosztowały niecałe 8,7 tys. zł za mkw. Marcin Gołębiowski z redNet Consulting dodaje, że klienci deweloperów mogą też nadal liczyć na spore rabaty przy zakupie większych lokali.

Kredytowy kłopot

Z danych redNet Consulting wynika, że tylko 5 proc. mieszkań czteropokojowych kosztuje 15 tys. zł. za mkw., a 17,8 proc. – ponad 10 tys. zł za mkw.
Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Ronson Development, zapewnia, że trend ograniczania liczby dużych mieszkań w ofercie na rzecz mniejszych, dwu- i trzypokojowych, ciągle trwa i będzie trwać do czasu, aż poprawi się kondycja finansowa klientów deweloperów.
– Udział lokali czteropokojowych w poszczególnych projektach jest kilkuprocentowy. Tego typu mieszkania urozmaicają jedynie ofertę i są propozycją dla osób w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Całkowita cena takich mieszkań ze względu na większą powierzchnię jest wysoka, a banki z bardzo dużą ostrożnością podchodzą do udzielania kredytów o wartości przekraczającej 400 tys. zł. Trzeba więc dysponować odpowiednim zapasem gotówki, żeby bez problemu kupić takie mieszkanie – wyjaśnia Małgorzata Urbaniak, analityk rynku nieruchomości w Gant Development.
8,6 tys. zł, tyle średnio kosztuje metr mieszkania 4-pokojowego w Warszawie (cenę zawyżają apartamenty o dużych powierzchniach)
Klienci zdecydowani na cztery pokoje szukają lokali na mniejszej powierzchni, ok. 75 – 90 mkw.
– Choć na klienta na cztery pokoje trzeba zaczekać nieco dłużej, to nabywców nie brakuje. Coraz częściej są to osoby, które szukają nowego lokalu w związku z powiększeniem się rodziny – twierdzi Zbigniew Okoński, szef spółki Robyg.

Powolna sprzedaż

Dom Development ma ok. 159 mieszkań czteropokojowych w bardzo zróżnicowanych cenach: od 4,9 do 9,4 tys. zł za mkw. Najtańsze znajduje się na osiedlu Derby 13 i ma powierzchnię 109,3 mkw. Kosztuje ok. 530 tys. zł. Najdroższe natomiast – na osiedlu Saska. Ma 123,1 mkw. i kosztuje niecałe 1,2 mln zł.
– Ze względu na mniejszą zdolność kredytową klientów obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania mniejsze, np. mieszkanie czteropokojowe, ale maksymalnie do 75 mkw. Dlatego bardzo uważnie planujemy budowę takich lokali w naszych nowych inwestycjach. Stanowią one obecnie poniżej 5 proc. mieszkań – zaznacza Radosław Bieliński z Dom Development.
W ofercie Budimeksu Nieruchomości do kupienia jest kilkadziesiąt czteropokojowych lokali. Najmniejsze – na Osiedlu Gocławska – liczą po 75 mkw. i kosztują 480 tys. zł. Najdroższe są ponad 150-metrowe lokale w Apartamentach Murano – cena ok. 3 mln zł. Jak przyznają przedstawiciele dewelopera, większość ofert pochodzi z inwestycji w budowie.
W inwestycjach spółki Robyg można natomiast wybierać z ponad 120 lokali czteropokojowych (Nowa Rezydencja Królowej Marysieńki, Osiedle Zdrowa, Osiedle Kameralne, City Apartments). Większość propozycji pochodzi również z projektów w trakcie realizacji.
– Duże lokale łatwiej znajdują nabywców, gdy można niemal natychmiast je odebrać. Im bliżej do momentu oddania budynku do użytkowania, tym więcej w biurach sprzedaży pojawia się klientów zainteresowanych większymi powierzchniami – zapewniają przedstawiciele dewelopera.
Ceny mieszkań tej spółki zaczynają się od 5,7 tys. zł, a najwyższe stawki sięgają 10 tys. zł za mkw. Finalnie klient zapłaci za cztery pokoje od 575 tys. do 1,1 mln zł.
J.W. Construction w aktualnej ofercie proponuje ponad 60 lokali czteropokojowych. Najwięcej na gotowym osiedlu Górczewska Park (o pow. 78 – 91 mkw., w cenie 7,1 – 7,5 tys. zł za mkw.).
Tymczasem Polnord ma dziś w sprzedaży zaledwie ponad 20 lokali czteropokojowych, po dziesięć w Dobrym Domu i Śródmieściu Wilanowa oraz dwa w Krysztale Wilanowa. Średnio kosztują 6,7 tys. zł za mkw., co w przypadku 100-metrowego lokalu daje 675,4 tys. zł. Takie mieszkanie jest np. do kupienia w projekcie Dobry Dom.
– Ponieważ klienci koncentrują się głównie na dwu- i trzypokojowych mieszkaniach, te czteropokojowe przeważają w inwestycjach oddanych do użytkowania – zapewnia Krzysztof Olszewski, rzecznik Polnordu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA