fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sądy: sędziowie przeszkoleni z gospodarki

Sędzia
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Polepszeniu jakości orzekania i sprawności procedowania służył specjalny projekt prowadzony przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury
Właśnie przyszedł czas na podsumowanie dwuletniego projektu „Doskonalenie zawodowe pracowników wymiaru sprawiedliwości" (wsparła nas w tej sprawie Unia Europejska  środkami programu operacyjnego „Kapitał ludzki"). W założeniach do projektu przyjęto, że podstawowym problemem, z jakim musi się uporać Polska, jest podniesienie poziomu wiedzy kadr wymiaru sprawiedliwości o funkcjonowaniu przedsiębiorstw, regułach działania gospodarki rynkowej i jednolitego rynku.
Szkoleniem podnoszącym kompetencje ekonomiczne objęto sędziów, prokuratorów, referendarzy, asystentów i kadrę urzędniczą. Prowadziła je Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Choć pierwotnie planowano, że ze szkoleń skorzysta tylko 5 tys. prawników, to w ciągu dwóch lat wzięło w nich udział aż blisko 11 tys. osób.
Powstało 16 modułów szkoleniowych, 16 szkoleń e-learningowych, platforma o rozbudowanych funkcjach komunikacyjnych, która mogła być wykorzystywana jako narzędzie analityczne lub zapewniać elektroniczny dostęp do informacji prawnej. Powstały też strategie szkoleniowe pozwalające na budowę ścieżki rozwoju zawodowego i kariery dla sędziów specjalizujących się w sprawach gospodarczych.
Rozwój programu szkoleń to skutek raportu z badań ankietowych wśród osób, które zetknęły się z wymiarem sprawiedliwości. Pokazał on, że polscy sędziowie nie znają realiów gospodarczych.
Jako główny problem przedsiębiorcy wskazywali długotrwałość postępowań oraz uciążliwość i czasochłonność procedur sądowych. Zgłaszali też wiele zastrzeżeń do opinii biegłych. Zdaniem przedsiębiorców sędziowie, nawet ci najlepiej znający prawo, wykazują się nieznajomością  realiów gospodarczych.
Bartłomiej Przymusiński, sędzia gospodarczy z Poznania, przyznaje, że orzekanie w sprawach gospodarczych oprócz wiedzy wymaga także znajomości i realiów gospodarczych.
– Kiedy ja trafiałem do sądu, miałem za sobą doświadczenie w firmie konsultingowej – tłumaczy. Dodaje, że wielu prezesów sądów kieruje sędziów do wydziałów gospodarczych, bagatelizując wymaganie praktyki.
Szczegółowe wyniki raportu poznamy w trakcie rozpoczynającej się dziś w Warszawie konferencji „Państwo wobec przedsiębiorcy". „Rz" objęła nad nią patronat medialny.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA