fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Zarząd JSW chce przejść na kontrakty menedżerskie

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Wynagrodzenia zarządu JSW mogą przestać podlegać ustawie kominowej – wynika z informacji „Rz"
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski przyznaje, iż nie jest wykluczone, że szefostwo firmy będzie mogło przejść z etatu na kontrakty menedżerskie. Wtedy ustawa ograniczająca pensje szefów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa nie będzie go obejmować.
Prawo ogranicza wynagrodzenie menedżerów spółek państwowych do sześciokrotności średniej pensji brutto w sektorze przedsiębiorstw. I tak np. w sektorze przedsiębiorstw wg GUS w całym 2010 r. mogło to być 247,03 tys. zł brutto. Szef JSW zarobił w spółce 246,6 tys. zł brutto (plus 135,1 tys. zł brutto w spółkach zależnych, z nagród i dodatków). W ubiegłym roku pięcioosobowy zarząd Jastrzębia zarobił w sumie w spółce, spółkach zależnych i uwzględniając wszelkie nagrody 1,72 mln zł.
Dla porównania w giełdowej Bogdance, gdy podlegała ustawie kominowej, w 2009 r. zarząd zarobił 1,85 mln zł, a w 2010 r., gdy lubelska kopalnia przestała tej ustawie podlegać, było to już 2,79 mln zł. – I tak zarabiamy o połowę mniej niż zarządy wielu spółek w WIG20 – mówi „Rz" Mirosław Taras, prezes Bogdanki. – Mieliśmy wprowadzić JSW na giełdę i to zrobiliśmy, nadzór właścicielski pozostaje w resorcie gospodarki – dodaje Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu.
Według resortu gospodarki  „kwestię zasad wynagradzania członków zarządu JSW reguluje statut i uchwały walnego zgromadzenia. Zawieranie, rozwiązywanie i zmiana umów z członkami zarządu leży w kompetencji Rady Nadzorczej".
Od lipca ustawa kominowa przestała limitować wynagrodzenia zarządu Enei. Jej szefowie przeszli na kontrakty menedżerskie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA