fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Ustawa cyfryzacyjna przeszła przez Senat

Bloomberg
Magdalena Lemańska
Do Sejmu dokument wraca z 11 poprawkami, wszystko wskazuje, że w tym roku będziemy mieli dokument regulujący wprowadzenie w Polsce cyfrowej telewizji naziemnej
Senatorzy przegłosowali 11 poprawek, nie zmieniały one jednak znacząco najważniejszych zapisów ustawy. Ważniejsze jest, to co w Senacie nie przeszło.
Przepadła np. poprawka, zakładająca wydłużenie czasu oczekiwania na wejście w życie ustawy z 14 do 30 dni. Podobny los spotkał również poprawki zakładające obecność kanałów TVP aż do końca 2020 w przygotowywanym właśnie do startu nowym pakiecie cyfrowej telewizji naziemnej oraz pomysł wprowadzenia opłat za ten telewizyjny pakiet.
Senatorzy nie przegłosowali też poprawek w przepisach dotyczących nałożenia na platformy satelitarne i kablówki obowiązku nadawania stacji, które będzie można oglądać w telewizji naziemnej. Pomysł KRRiT zakładał skonstruowanie listy nawet 20 takich kanałów. Operatorzy płatnych telewizji opierali się jednak przed tym i z Sejmu ustawa wyszła z takim obowiązkiem, ale tylko dla kanałów TVP1, TVP2, regionalnych programów TVP i nadawanych naziemnie analogowo TVN, Polsatu, TV4, i TV Puls.
Teraz ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce wraca do Sejmu. Ustawa ma stwarzać podstawy prawne do wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej w miejsce obecnego nadawania analogowego. Zgodnie z nią analogowe nadawanie zostanie tu wyłączone 31 lipca 2013 roku. Do tego roku Polska stopniowo będzie na nie przechodzić, a nadawcy będą prowadzić tzw. simulcast, czyli równoległe nadawanie cyfrowe i analogowe.
Ustawa określa obowiązki największych nadawców w zakresie informowania o całym procesie, zarysowuje kształt kampanii informacyjnej jaka ruszy w dzień wejścia ustawy w życie oraz precyzuje parametry odbiorników telewizyjnych lub tzw. set-top-boksów, czyli przystawek do telewizorów, które umożliwią odbieranie cyfrowego sygnału naziemnego na starszych modelach telewizorów.
Choć nie ma jeszcze ustawy, usługa jest już w Polsce wdrażana. Od jesieni ubiegłego roku nadaje już 10 cyfrowych stacji naziemnych. Ich sygnał dosyła Emitel. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnego pakietu cyfrowych kanałów, na których mają nadawać Eska TV, Kino Polska Nostalgia, kanały ATM Grupy i spółki Stavka oraz - przejściowo, do 27 kwietnia 2014 roku, żeby mogły mieć w tym czasie duży zasięg - trzy kanały TVP (TVP1, TVP2 i TVP Info).
Na cyfrowe nadawanie przejść powinniśmy, bo w czerwcu 2015 roku, zgodnie z ustaleniami UE, przestanie obowiązywać ochrona obecnego nadawania analogowego. W praktyce oznacza to, że ten sygnał telewizyjny, jaki dzisiaj odbieramy za pomocą zwykłych anten (nie mając talerza satelitarnego ani kablówki), może być na stałe zakłócany.
W bardziej nowoczesny sposób naziemną telewizję cyfrową nadają już m.in. Niemcy, Czesi, Duńczycy, Holendrzy, Norwegowie, Austriacy, Hiszpanie, Amerykanie, Francuzi i Brytyjczycy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA