fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nadchodzi złota era gazu?

Bloomberg
Międzynarodowa Agencja Energii w swoim najnowszym raporcie prognozuje znaczący wzrost zapotrzebowania na gaz na świecie - nawet o połowę w perspektywie 25 lat
Z opublikowanego dziś raportu w ramach serii "World Energy Outlook" wynika, że popyt na gaz na świecie w 2035 r. ma sięgnąć 5,1 bln m3 co oznacza wzrost o 1,8 bln m3.
Dlatego surowiec ten zacznie odgrywać coraz większą rolę w globalnym bilansie energetycznym i może mieć w nim nawet 25-proc. udział. Agencja ocenia, że może pomóc w zdywersyfikowaniu źródeł energii z jednej strony, a z drugiej - poprawić bezpieczeństwo.
Znaczenie gazu rośnie też w związku z polityką ochrony klimatu i redukcji emisji dwutlenku węgla. Jednak - jak zaznaczył szef Agencji Nobuo Tanaka - gaz jest najczystszym z paliw kopalnych, ale jednak paliwem kopalnym. Ale większe wykorzystanie gazu w energetyce i gospodarce nie jest panaceum na zmiany klimatu.
W opinii Agencji ostatnie wydarzenia i nowe trendy na światowym rynku energetycznym pozwalają prognozować znaczące zużycie gazu, ale to zależeć będzie od kilku czynników. Raport wskazuje na dostępność tego surowca, i to w kontekście zwiększonej produkcji ze złóż niekonwencjonalnych (m.in. łupków), co może powodować obniżenie cen, a także rosnący popyt w Chinach i mniej dynamiczny (od przewidywanego wcześniej) rozwój energetyki atomowej.
Główne dostawy gazu będą pochodziły - według Agencji - nadal ze złóż konwencjonalnych, ale zasoby niekonwencjonalne będą również znaczące, pokrywając ok. 40 proc. zapotrzebowania.
W Raporcie pozytywnie oceniono też perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W opinii Agencji, choć pierwsze prace poszukiwawcze wskazują na to, że koszty wydobycia w Polsce będą wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, to jednak cena tego surowca może być konkurencyjna na rynku europejskim. Obecnie to USA są światowym liderem w gazie łupkowym, ale Polska ma największe w Europie prognozowane złoża - 5,3 bln m3.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA