fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosyjski gaz zniknie z Litwy?

Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak
Iwona Trusewicz
Jest o jedną trzecią tańszy od rosyjskiego i sprzeda go Litwie amerykańska firma Cheniere. Strony podpisały porozumienie
Arvydas Sekmokas, minister energetyki Litwy, poinformował, że Klaipedos Nafta podpisała  z Cheniere Energy protokół o zamiarze dostaw LNG dla Litwy. Amerykanie będą skraplać gaz w swoich terminalach w USA i dostarczać do litewskiego terminalu w Kłajpedzie.
Budowa terminalu rusza w tym roku. M on przyjmować 2-2,9 mld m3 paliwa, co całkowicie zaspokoi litewskie zapotrzebowanie za gaz.
Cena rosyjskiego gazu sprzedawanego w Europie to średnio 350-370 dol. Gaz na rynku amerykańskim to ok. 150 dol. Wg. wyliczeń analityków banku UBS, razem z kosztami transportu (90-110 dol./1000 m3) gaz z USA Litwie się opłaci. Będzie o ok. jedną trzecią tańszy od rosyjskiego.
W 2010 r. rosyjski gaz kosztował średnio 862 lity/1000 m3 (356,7 dol.). To o 15,4 proc. więcej niż w 2009 r. W sumie za cały rok Litwa zapłaciła Rosji ponad 2,6 mld litów (1,1, mld dol.).
Litwa szuka więc tańszego paliwa. Sąsiednie Łotwa i Estonia dostały od Gazpromu 15 proc. zniżki. Litwa oskarżyła Gazprom przed Komisją Europejską o wykorzystywanie pozycji monopolistycznej.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA