fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Oscarowa muzyka na rocznicę

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Jan A.P. Kaczmarek stworzy utwór na 67. rocznicę powstania warszawskiego. Premiera zaplanowana jest na 29 lipca w parku Wolności
– Co roku szukamy dobrych artystów, którzy mogliby z nami współpracować – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – W tym roku pomyśleliśmy o większej formie instrumentalnej i o muzyce filmowej. Stąd zaproszenie Jana A.P. Kaczmarka.
– Cieszę się, że dostałem tę propozycję – mówi Kaczmarek. – Jest dla mnie bardzo ważna, więc nad jej przyjęciem właściwie się nie zastanawiałem.
Kompozytor, który w 2005 r. otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", nie pierwszy raz stworzy utwór nawiązujący do polskiej historii. Napisał "Kantatę o wolności" upamiętniającą 25. rocznicę powstania "Solidarności" i "Oratorium 1956" poświęcone 50. rocznicy wydarzeń poznańskich.
– Wydaje nam się, że jego muzyka na rocznicę powstania będzie naturalną częścią tego cyklu – mówi Ołdakowski.
Hasłem przewodnim 15 – 20-minutowego utworu ma być wolność. – To pojęcie jest zawsze aktualne. Ona nie jest nam dana. Jest to zawsze proces, pewne dzianie się – mówi Kaczmarek. – Tym bardziej mam wielki szacunek i podziw dla odwagi tych młodych ludzi, którzy o nią walczyli i zginęli w 1944 r.
Kompozytor uważa, że podtrzymywanie pamięci jest bardzo istotne.– A w nas jest rodzaj dumy czy wstydu niepozwalający nam mówić o własnym cierpieniu – ocenia. – W efekcie wydaje się, jak byśmy wyszli z wojny nieuszkodzeni. Poza tym w USA, gdzie mieszkam od 21 lat, poza kręgami akademickimi nie ma w zasadzie narracji o ważnych momentach polskiej historii.
Tę lukę ma zamiar w jakimś stopniu wypełnić MPW. – Chcemy wydać lipcowy koncert na CD i DVD także za granicą – mówi Ołdakowski. – Nie wiemy, w jakiej skali nam się uda, ale nazwisko laureata Oscara z pewnością pomoże.
– Stanę pod bronią i napiszę utwór, który, mam nadzieję, będzie miał pozytywny wpływ na słuchaczy – zapowiada Kaczmarek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA