fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Pietryga: Puzzle premiera

Tomasz Pietryga
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Donald Tusk (54 l.) zrobił sobie rachunek dokonań. Na stronie internetowej Kancelarii Premiera wyliczył obietnice ze swojego exposé i zaznaczył krzyżykami, z których się wywiązał.
W rubryce "wykonano" jest ich cała masa. Czyli wszystko, albo prawie wszystko, się udało. "Nie wykonano" raptem kilku punktów - donosi "Fakt".
Premier jest z siebie zadowolony. Tak bardzo, że oprócz wielkiej tabeli w Internecie, postanowił osobiście opisać swoje sukcesy na łamach „Gazety Wyborczej".
Teraz ma przystąpić do kontrofensywy.  Wielki pokaz jedności, zgody i pełnego poparcia dla rządu planuje na najbliższą sobotę Platforma Obywatelska. Okazją ma być posiedzenie rady krajowej partii w Warszawie. „Żadnego już narzekania, tylko popieranie. Tak postanowili wspólnie Tusk ze Schetyną" - pisze „Polska the Times", cytując polityka z władz PO.
Tekst premiera odbił się szerokim echem w mediach.
"Gazeta Wyborcza" cytuje Marka Wikińskiego, wiceszefa klubu SLD. Według niego Tusk rozpoczął akcję wyprzedzającą działania instytucji pozarządowych, które niedługo mają rozliczać z obietnic koalicję PO-PSL. „Mam nadzieję, że obywatele nie dadzą się nabrać na sztuczki PR-owskie i w wyborach parlamentarnych dadzą Platformie żółtą kartę" - powiedział Wikiński.
Inaczej sprawę komentuje Stanisław Żelichowski. Szef klubu koalicyjnego PSL wskazuje, że gdy Tusk wygłaszał swoje exposé, nikt nie przypuszczał, że będzie kryzys światowy, który postawił na głowie wiele spraw. „W tej chwili dylemat Polski i pana premiera polega na tym, że my nie jesteśmy dziadowskim krajem, jak mówią niektórzy, ale krajem na dorobku. To powoduje, że nie stać państwa na wszystkie reformy, które chciałoby się przeprowadzić" - powiedział Żelichowski. I wystawił rządowi czwórkę z plusem.
W "Rzeczpospolitej" Piotr Zaremba zauważa: tekst premiera Donalda Tuska „Czego dokonaliśmy, co nam się udało" jest jego sukcesem z jednego powodu. Zamieszczony został w „Gazecie Wyborczej", która opatrzyła go życzliwym komentarzem. Dzień wcześniej ta sama „Wyborcza" opublikowała, wbrew swej wcześniejszej linii, inny komentarz – popierający stanowisko rządu w sprawie OFE.
Całkiem niedawno Tusk skarżył się współpracownikom na mainstreamowe media – według niego miały się one zachowywać tak, jakby „ktoś nagle przestawił wajchę", czyli zaczęły krytykować rząd. Możliwość prezentacji własnych racji na życzliwym gruncie to atut u progu kampanii.
Wraz z opublikowaniem tekstu premiera w sobotę na stronie internetowej kancelarii premiera pojawiły się kolorowe puzzle z sukcesami, z możliwością głosowania na wybrany. Na podstronie otwartej w ramach ofensywy można też znaleźć tabelkę, w jakiej fazie realizacji jest 95 obietnic z exposé premiera. Wśród wykonanych pojawiło 47 pozycji. Niespełnionych obietnic zdaniem samego rządu jest 18. Pozostałe są w trakcie realizacji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA