fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

GPW akcje giełdy tanieją

Rzeczpospolita
GPW – spółka, o której się mówi w Warszawie
Kurs akcji giełdy spadł wczoraj w pobliże ceny emisyjnej. GPW wyceniana jest przez inwestorów już najniżej od debiutu. Walory operatora straciły 1,83 proc. i kosztowały na zamknięciu 46,07 zł. Strata była wyraźniejsza niż spadek indeksów.
Jeszcze w dniu debiutu (9 listopada ub.r.) akcje GPW wyceniano nawet na 54 zł. Od tego czasu ich wartość systematycznie spada. Zniżka sięga już 16 proc. W tym czasie indeks WIG zyskał niemal 1 proc.
Jak dotąd osoby, które kupiły papiery giełdy w ofercie publicznej i jeszcze ich nie sprzedały, wciąż są „na plusie" (cena emisyjna dla detalu wynosiła 43 zł). Gorzej sytuacja wygląda w przypadku instytucji – te płaciły w ofercie po 46 zł .
Zdaniem analityków na spadek kursu wpływa planowane przez rząd cięcie składek do OFE. Fundusze emerytalne są jednym z ważniejszych kupujących akcje i odgrywają szczególne znaczenie przy ofertach publicznych spółek. Obniżenie składek o 2/3 – jak chce rząd – postrzegane jest przez inwestorów jako obniżające szanse rozwoju GPW.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA