fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Reszka i Majewski z Grand Press

ROL
Reporterzy "Rzeczpospolitej" Paweł Reszka i Michał Majewski zostali wyróżnieni nagrodą Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze
Michał Majewski i Paweł Reszka otrzymali nagrodę za cykl śledczy "Dziewięć i pół sekundy", który ukazał się w "Rzeczpospolitej", jej dodatku "Plus Minus" oraz w "Tygodniku Powszechnym". Za ten cykl Majewski i Reszka otrzymali też wcześniej Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, założyciela Radia Zet.
W kategorii dziennikarstwo śledcze konkurowało 49 prac. Teksty Reszki i Majewskiego zostały docenione za kompetentną analizę poszczególnych wątków związanych z katastrofą smoleńską i próbę obiektywnego spojrzenia na przyczyny tragedii. – To jest dla nas duża satysfakcja, bo konkurencja była ogromna – mówi Michał Majewski. I dodaje, że docenione zostało rzetelne, rzeczowe dziennikarstwo. – Takie, które polegało na mało efektownej pracy, bo siedzieliśmy w archiwach i czytaliśmy dokumenty.
 
 
Nagrodzie Grand Press patronuje branżowy miesięcznik "Press". Jego redaktor naczelny Andrzej Skworz, zapowiadając zdobywcę najważniejszego wyróżnienia – Dziennikarza Roku – powiedział, że został nim człowiek, który jest autorem "najważniejszego wydarzenia medialnego roku". – I nie mam na myśli katastrofy smoleńskiej – dodał, zapraszając na scenę laureata: Artura Domosławskiego, autora książki "Kapuściński non-fiction". – Jego tekst podzielił nasze środowisko. Spierali się nawet przyjaciele i dziennikarskie małżeństwa – komentował szef "Pressa".
W kategorii Dziennikarz Roku nominowani też zostali (od piątego do drugiego miejsca): Jarosław Kuźniar (TVN24), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza"), Anita Werner (TVN24), Tomasz Lis (TVP2, "Wprost").
W poprzednich konkursach Dziennikarzami Roku zostali: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki i Tomasz Lis (2007), Bogdan Rymanowski (2008) oraz Tomasz Lis (2009).
 
 
W kategorii news nagrodzono Wiktora Batera za korespondencje dla Polsat News o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Bater pierwszy przekazał informację o wypadku Tu-154.
Najlepszy w kategorii publicystyka okazał się Tomasz Kwaśniewski („Gazeta Wyborcza – Duży Format”). „Pranie.pl” to "trudna rozmowa dwóch kolegów, których łączy wszystko poza światopoglądem".
W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył Wojciech Szumowski. Jego reportaż „Ocaleni” („Superwizjer” TVN) opowiada historię Magdaleny Lipki, cudem uratowanej z tragedii w hali katowickiej w 2006 roku.
Za najlepszy reportaż prasowy uznano tekst „Fałszerz od aniołów” Anny Szulc („Przekrój”) opowiadający o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym. Był tak dobry, że karę więzienia chciano zamienić mu na pracę przy rozpoznawaniu fałszywek.
Najlepszy reportaż radiowy to „Integracja na siłę” – reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej (Tok FM) opowiadający o szkole integracyjnej w Lublinie, w której dzieci niepełnosprawne na każdym kroku czują, że są inne i gorsze od zdrowych kolegów.
W kategorii wywiad nagrodę przyznano Katarzynie Bielas („Gazeta Wyborcza–Wysokie Obcasy”), która w rozmowie z polską reżyserką Agnieszką Wojtowicz-Vosloo "udowadnia, że w Hollywood jest miejsce także dla kobiet, o ile nie poddają się stereotypom".
„Polak, który uratował 100 tys. osób” – to tekst Artura Włodarskiego („Gazeta Wyborcza”), który otrzymał nagrodę w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Artykuł opowiada o wynalazcy, konstruktorze i producencie Leopoldzie Płowieckim, który produkuje jedne z najlepszych na świecie mikrocewników stosowanych w medycynie.
Do tegorocznej edycji konkursu Grand Press zgłoszono 646 materiałów dziennikarskich: prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. Zwycięzca w każdej kategorii otrzymuje czek na równowartość 1000 euro, a Dziennikarz Roku - samochód.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA