fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Fundusze zainteresowane Polkomtelem

Trzy międzynarodowe grupy funduszy private equity: Blackstone, Apax i Texas Pacific Group, są wśród inwestorów interesujących się kupnem akcji Polkomtelu
Taką informację amerykańskiej agencji Dow Jones powtarzały wczoraj polskie serwisy internetowe. Wymienione grupy zarządzają portfelami wartymi po kilkadziesiąt miliardów dolarów każdy. Fundusze Apax (mówi się o nim także w kontekście BZ WBK) często inwestują w firmy telekomunikacyjne. Były zaangażowane w TDC, duńskiego, byłego już właściciela sieci Plus, a Texas Pacific Group często z nim kooperuje.
O tym, że fundusze sygnalizują zainteresowanie walorami jednego z trzech największych polskich operatorów komórkowych, mówili już zarówno Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, jak i Tomasz Zadroga, prezes PGE (obie firmy posiadają udziały w Polkomtelu).
[wyimek][srodtytul]16 mld zł[/srodtytul] na tyle wyceniany jest przez analityków operator sieci Plus [/wyimek]
Koncerny: paliwowy i energetyczny, zapowiadają wspólną sprzedaż akcji telekomunikacyjnej firmy. Wraz z nimi papiery sieci Plus chcą też upłynnić KGHM Polska Miedź i Węglokoks. Brakuje jeszcze tylko oficjalnego stanowiska jedynego obecnie zagranicznego akcjonariusza Polkomtelu – grupy Vodafone. Na razie Orlen i PGE informowały, że Brytyjczycy także mogą przystąpić do konsorcjum sprzedających.
Choć o sprzedaży Polkomtelu przez polskich właścicieli mówią od lat zarządy tych firm, to tak blisko transakcji nie były one nigdy. Wybrały już doradców, którzy przygotowują memorandum informacyjne. Ma być ono gotowe w sierpniu.
– Główny scenariusz, który jest obecnie rozpatrywany, to sprzedaż akcji inwestorowi strategicznemu lub finansowemu, bo przecież fundusze private equity także mogą być zainteresowane Polkomtelem. Ale nie wykluczałbym, że jakiś pakiet akcji zostanie upubliczniony – mówił w czerwcu w wywiadzie udzielonym „Rz” szef Polkomtelu Jarosław Bauc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA