fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Jad skorpiona jak morfina

Skorpion
google
Silna trucizna zawarta w jadzie skorpiona może być z powodzeniem użyta do produkcji znakomitego leku przeciwbólowego. Pozwoliłoby to zastąpić toksyczną morfinę znacznie bezpieczniejszym dla pacjentów specyfikiem - twierdza naukowcy izraelscy.
Prof. Michael Gurevitz z wydziału botaniki Uniwersytetu w Tel Awiwie prowadzi badania nad nowymi sposobami blokowania bólu, bazującymi na środkach naturalnych zawartych w jadzie skorpionów.
— Trucizna używana przez te groźne zwierzęta z rzędu pajęczaków udoskonalana była przez miliony lat ewolucji i jest bardzo efektywna oraz działa na niektóre partie ludzkiego ciała bez efektów ubocznych - powiedział prof. Gurevitz.
Toksyny zawarte w jadzie skorpiona wchodzą w reakcję z tzw. kanałami sodowymi w układzie nerwowym i mięśniowym, niektóre z nich przekazują sygnał bólu. Ciało ssaków ma dziewięć różnych kanałów sodowych ale tylko pewne podtypy odpowiadają za przekaz impulsu bólu do mózgu. — Próbujemy zrozumieć jak toksyny z jadu reagują z tymi kanałami sodowymi na poziomie molekularnym - tłumaczy prof. Gurevitz. — Kiedy już do tego dojdziemy będziemy mogli zmodyfikować te toksyny aby były bardziej skuteczne w blokowaniu kanałów sodowych. Inżynierowie chemicy pomogą nam zmodyfikować te toksyny i w ten sposób dostaniemy zupełnie nowe leki znieczulające.
W swoich badaniach prof. Gurevitz skoncentrował się na izraelskim żółtym skorpionie, jednym z najgroźniejszych gatunków na świecie. Jad tego pajęczaka zawiera ponad 300 różnych peptydów, z których dotąd poznana została mniejsza część. Jad tego skorpiona zawiera toksyny zdolne do porażania zarówno ssaków jak i bezkręgowców. — To napawa nas nadzieją, że poprzez manipulacje genetyczne uda nam się uzyskać pożądany efekt - dodał Gurevitz.
Już starożytni Chińczycy wykorzystywali właściwości jadu skorpionów do znieczulania w pewnych zabiegach leczniczych. — Nie zdając sobie sprawy jak działa jad, wykorzystali go w praktyce medycznej - powiedział prof. Gurevitz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA