fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

O przeszłości trzeba rozmawiać

Rafał A. Ziemkiewicz
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
"Rzeczpospolita", pochlebiamy sobie, jest tą właśnie gazetą, która miała odwagę wprowadzić do głównego nurtu debaty bolesne tematy, jakie inni woleli przemilczać.
Jako pierwsi z mediów wysokonakładowych zdecydowaliśmy się głośno zaprotestować przeciwko pleniącemu się zwyczajowi pisania o "polskich obozach koncentracyjnych". Jako pierwsi też zaprotestowaliśmy przeciwko przemilczaniu, w imię doraźnej polityki, prawdy historycznej o krzywdach doznanych przez polską ludność Kresów z rąk ukraińskich nacjonalistów.
Zrobiliśmy to z przekonaniem, że – jak często powtarza zasłużony w tej sprawie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – "nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary". Współcześnie Polacy i Ukraińcy mają wiele powodów, by trzymać się razem. Aby było to możliwe, przeszłość musi zostać sprawiedliwie osądzona. A to się może dokonać tylko w dialogu, w konfrontacji pamięci polskiej z pamięcią ukraińską. Jakkolwiek czasem wydaje się to przykre, trzeba słuchać głosu Ukraińców. Choćby po to, by wiedzieć, jak bardzo to, co oni chcą o owych czasach pamiętać, różni się od naszych świadectw.
Wywiad z wnukiem Stepana Bandery, który przeprowadziliśmy, pokazuje stan świadomości znacznej części ukraińskiej diaspory w Ameryce. Przeprowadzić z kimś wywiad, nie znaczy aprobować jego poglądy ani udzielać mu wsparcia. Przykro, że trzeba to wyjaśniać Kresowiakom, którzy na tę publikację zareagowali niekiedy w tonie nazbyt emocjonalnym. Doskonale rozumiejąc, jak bolesnych spraw dotykamy – nie możemy się zgodzić, że powinniśmy się ograniczyć tylko do naszego, polskiego, punktu widzenia.
[ramka][link=http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2010/02/15/o-przeszlosci-trzeba-rozmawiac/]Skomentuj[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA