fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2010

Mojzesowicz wiceszefem kampanii Tuska?

Jędrzej Bielecki
PO chce, by były polityk PiS wsparł Donalda Tuska w wyborach na prezydenta
– Rozmawiamy na ten temat – potwierdza „Rz” jeden z wiceprzewodniczących Klubu PO.
– Mojzesowicz ma być nominalnym wiceszefem kampanii, a w zamian, za poparcie Donalda, dostanie dobre miejsce na liście w Kujawsko-Pomorskiem – zdradza nam członek władz PO.
Co na to sam zainteresowany? – Co do startu w wyborach parlamentarnych, to raczej nie. Nie to, że nie z listy Platformy, ale bardziej chciałbym doradzać, pomóc, powiedzieć coś rozsądnego – mówi „Rz” Wojciech Mojzesowicz. I dodaje: – Czy będę brał udział w kampanii, nie mówię, że nie. Mocno sparzyłem się na Kaczyńskim i PiS.
Mojzesowicz opuścił PiS w kwietniu 2008 r. w atmosferze konfliktu. Nie spodobało mu się, że centrala wbrew opinii działaczy z okręgu kujawsko-pomorskiego, gdzie był szefem, pierwsze miejsce na liście do Parlamentu Europejskiego w Bydgoszczy przyznała Ryszardowi Czarneckiemu.
Według naszych informatorów, parlamentarzystów PO, jego rozmowy z emisariuszami Tuska o poparciu kandydatów Platformy do PE i przejściu do PO zaczęły się krótko po jego odejściu z PiS. I choć wtedy do partii Tuska nie wstąpił, to podczas spotkań na Kujawach wspierał jej kandydatów do PE.
Negocjacje dotyczące poparcia Mojzesowicza dla Tuska jako kandydata na prezydenta zaczęły się po czerwcowych wyborach do PE. Teraz zdaniem naszych rozmówców dogrywane są warunki porozumienia.
– Jeszcze oficjalnie ostatecznej propozycji nie dostałem – przyznaje Mojzesowicz.
Poseł Sławomir Nowak, wiceszef Klubu PO, reaguje zdziwieniem, na pytanie o Mojzesowicza: – Ja nic nie wiem. Może kiedyś, przed poprzednią kampanią z nim rozmawiano, nie znam sprawy.
Dlaczego partia Tuska chce pozyskać Mojzesowicza? W PiS był odpowiedzialny za rolnictwo, w rządzie Kaczyńskiego objął tekę ministra rolnictwa. Politycy PO przyznają, że jest ważny ze względu na poparcie rolników. Wczoraj Platforma skończyła akcję „Tak! POlskiej wsi!”. Jej posłowie odbyli ok. 750 spotkań w małych miastach i wsiach.
– W tym środowisku Mojzesowicz cieszy się sporym autorytetem – mówi „Rz” jeden z bliskich współpracowników Tuska.
Mojzesowicz w Sejmie zasiada piątą kadencję. Poza PiS był posłem ZSL, PSL, Samoobrony i założonego przez siebie koła Polski Blok Ludowy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA