fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Bardzo krótki strajk

PAT
Strajk, o którym mowa w tytule filmu, trwał tylko 32 godziny, niespełna dwa dni, od 14 do 15 grudnia 1981 roku. Dokument Grzegorza Królikiewicza opowiada o proteście studentów Uniwersytetu Łódzkiego przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce
Tamta konfrontacja zakończyła się brutalną interwencją ZOMO. Mówią o tym uczestnicy tamtych wydarzeń: Joanna Śmigielska, Janusz Michaluk i Leszek Owczarek.
Blisko rok wcześniej, w styczniu 1981 roku, miał w Łodzi miejsce 29-dniowy strajk studencki, w którym wzięło udział 10 tysięcy młodych ludzi. Po negocjacjach z władzami powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów. Strajkujący wywalczyli także prawo współdecydowania o życiu uczelni, studia przedłużono do pięciu lat, zniesiony został przymus nauczania języka rosyjskiego.
Rozszerzono także program nauczania filozofii, w bibliotekach dostępne stały się zakazane dotąd książki, a paszporty można było trzymać w domu. Studenci uwierzyli, że teraz to od nich zależy przyszłość kraju. Film przypomina gorące dni, pokazuje ich bohaterów, rekonstruuje wydarzenia. Autor dokumentu zaprosił także na plan dzisiejszych studentów Filmówki i Uniwersytetu Łódzkiego, proponując im swoistą psychodramę. Wcielili się w swoich poprzedników, by tamte zdarzenia poczuć na własnej skórze.
23.10 | tvp 1 | środa
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA