fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kaucja zabezpieczająca to nie pożyczka

Kaucja zabezpieczająca składana w banku na podstawie prawa bankowego nie jest pożyczką, o której mowa w przepisach o cienkiej kapitalizacji, ani nie wpływa na wartość zadłużenia spółki
Tak wynika z interpretacji [b]Izby Skarbowej w Warszawie z 19 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-191/09-2/AG)[/b].[srodtytul]Ograniczenie kosztów[/srodtytul]Przypomnijmy, że z niedostateczną kapitalizacją mamy do czynienia wtedy, gdy wspólnicy zamiast dokapitalizować spółkę, decydują się na udzielenie jej pożyczek. Ustawodawca zdecydował o ograniczeniu takiej praktyki poprzez wprowadzenie do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1860A05B4AE7CCF85DE0C8B5F813BEBB?id=115893]ustawy o CIT[/link] art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.[b]Przepisy te ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów części odsetek od pożyczek udzielonych przez udziałowca lub udziałowców posiadających co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale polskiej spółki albo przez spółkę siostrę, w której kapitale ten sam udziałowiec posiada nie mniej niż 25 proc. udziałów [/b](czyli tzw. znaczących udziałowców).Ograniczenie to ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy na mo...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA