fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Gotowa strategia cyfryzacji

Za kilka lat cyfrowa telewizja naziemna w Polsce będzie częściowo płatna – wpływy z płatnej TV na świecie będą rosły.
Rzeczpospolita
Magdalena Lemańska
Ruszyły konsultacje projektu nowej strategii cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce.Dokument od wczoraj dostępny jest w Internecie. Uwagi do niego będzie można zgłaszać przez tydzień
O tym, co zawiera projekt strategii cyfryzacji, „Rz” pisała w sobotnim wydaniu. Dokument dostępny jest na internetowej stronie resortu infrastruktury, a do 24 lipca nadawcy i inni zainteresowani cyfryzacją mogą przesyłać opinie na jego temat do Ministerstwa Infrastruktury.
Dokument stworzony przez przedstawicieli resortów kultury i dziedzictwa narodowego oraz infrastruktury, KRRiT oraz UKE trafi pod obrady rządu, który będzie m.in. musiał się ustosunkować do proponowanego źródła dofinansowania najbiedniejszym dekoderów do odbierania cyfrowej telewizji z funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego. Koszt tej operacji szacuje się na 337 – 475 mln zł.
– Bardzo dobrze, że wreszcie mamy dokument, w którym jest zapisane, kiedy wyłączona zostanie emisja analogowa. Poza tym mało jest w nim jednak konkretów – mówi Krystyna Rosłan-Kuhn, dyrektor generalna Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej. Jej zdaniem jak najszybciej powinien powstać harmonogram pozostałych działań wraz z listą odpowiedzialnych za nie organów. – Zbyt mało konkretne są zapisy dotyczące państwowej pomocy publicznej: nie ma mowy o tym, kiedy powstanie uchwała, która przypieczętuje powstanie fundacji, która ma się zająć zorganizowaniem kampanii promocyjnej – podkreśla Rosłan-Kuhn.
Nadawców niepokoją zapisane w strategii plany stworzenia narodowej platformy cyfrowej. Polsat, który nie udostępnia konkurencyjnym platformom swojego głównego kanału, bulwersuje pomysł wprowadzenia obowiązku oferowania wszystkich stacji nadawanych dziś naziemnie, m.in. każdemu dystrybutorowi sieci kablowej i platformy satelitarnej. – Nie rozumiemy, dlaczego mielibyśmy mieć obowiązek użyczania naszych kanałów za darmo. Część naszych przychodów pochodzi właśnie stąd, że są one odpłatnie udostępniane np. sieciom kablowym – mówi Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Polsatu.
Ekspertów frapuje teraz, jak TVP zamierza wybrnąć z problemu z wyborem technicznego operatora pierwszych siedmiu kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawcy tych stacji mają wybrać go sami. Wyłączność na negocjacje miał już Emitel.
W rozmowie z „Rz” Piotr Farfał mówił, że w tej sprawie zdania prawników są podzielone. – Część twierdzi, że powinniśmy w tej sytuacji rozpisać przetarg zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, ale są też bardzo przekonujące opinie mówiące o tym, że skoro do jednego przedsięwzięcia startuje kilku partnerów, a tylko jeden z nich podlega ustawie o zamówieniach publicznych, to ustawy nie trzeba stosować. Żadnej decyzji w tej kwestii nie podjęliśmy, a konsultacje, jakie były prowadzone z różnymi dostawcami naziemnej infrastruktury, o niczym jeszcze nie przesądzają – mówił Farfał.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA