fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Od czerwca więcej państwowych firm na aukcjach

Nowy wiceminister skarbu odpowiedzialny za prywatyzację zapowiada przyspieszenie sprzedaży spółek na aukcjach
– Chcemy, żeby aukcje odbywały się regularnie, np. co dwa tygodnie w określonym dniu – mówi w rozmowie z „Rz” Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu nadzorujący m.in. departament projektów prywatyzacyjnych. – Od 30 czerwca będziemy też sprzedawać w tym trybie po kilka spółek.
W końcu czerwca na aukcję trafią cztery firmy: PZZ Kwidzyn, Tomtex, Nordis Chłodnie i Warel. Ta aukcja, jak i kolejne, odbędzie się już w nowej formule – zgodnie z zarządzeniem ministra skarbu – doborem spółek do sprzedaży w tym trybie ma zajmować się tylko jeden departament odpowiadający za resztówki (choć na aukcjach będą sprzedawane nawet spółki ze 100-proc. udziałem skarbu państwa). 
Adam Leszkiewicz zapowiada też, że MSP planuje przyspieszyć procedurę wyboru doradców prywatyzacyjnych, np. usprawniając organizację przetargów.
Zdaniem ministra nie jest na razie planowana korekta tegorocznych planów prywatyzacyjnych (Skarb Państwa chce uzyskać ze sprzedaży udziałów w swoich firmach aż 12 mld zł).
– Poprzednia aktualizacja czteroletniego programu prywatyzacji w lutym wynikała z konieczności dopisania do listy ponad 60 skomercjalizowanych przedsiębiorstw państwowych – mówi „Rz” Leszkiewicz. – Jak co roku, do końca sierpnia minister skarbu będzie musiał złożyć razem z projektem budżetu do Ministerstwa Finansów dokument dotyczący kierunków prywatyzacji w 2010 r. Program nie jest planem sztywnym i zamkniętym, gdyż zmienia się otoczenie oraz przebieg procedur.
Zdaniem wiceministra dzięki dużym projektom w II połowie 2009 r. uda się zrealizować zaplanowane
12 mld zł. – Na tę kwotę złożą się głównie przychody z drugiego etapu prywatyzacji Enei, sprzedaży udziałów w GPW oraz spółek chemicznych – mówi Leszkiewicz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA