fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

BRE Bank i Noble na plusie, BPH traci

Bydgoszcz
Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Wyniki za miniony kwartał podały banki. BRE Bank zarobił 77 mln złotych. Strata BPH wyniosła 34 mln złotych. Odporny na kryzys okazał się Noble Bank
Rozpoczyna się sezon publikowania raportów kwartalnych. Pierwszy z banków swoje dane opublikował BRE. Zysk netto grupy w pierwszym kwartale 2009 roku spadł do 77,2 mln zł z 344,6 mln zł rok wcześniej. Ale i tak okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 59 mln zł.
- Wynik BRE zawdzięcza niższemu od spodziewanego poziomowi rezerw. Druga rzecz to lepszy wynik na pozostałych przychodach operacyjnych. Niższe były też koszty. Sądzę, że reakcja rynku powinna być umiarkowanie pozytywna - powiedział analityk IDM SA Michał Sobolewski.
Zysk netto w I kwartale był o 119 proc. wyższy niż osiągnięty w IV kwartale 2008 roku. Zysk brutto w I kwartale wyniósł 103,3 mln zł i był niższy od wypracowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku o 75,4 proc.
- Związane jest to głównie z poziomem odpisów z tytułu utraty wartości kredytów oraz brakiem transakcji jednorazowych, podczas gdy w poprzednim roku zanotowano wyjątkowo niski poziom rezerw kredytowych oraz zrealizowano sprzedaż spółki Vectra SA z zyskiem na poziomie 137,7 mln zł - napisano w raporcie.
Wynik odsetkowy banku w I kwartale wyniósł 397,1 mln zł i okazał się lepszy od oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 379 mln zł.
Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w okresie pierwszych trzech miesięcy 2009 roku 210 mln zł, podczas gdy w IV kwartale 2008 roku było to 130 mln zł.
Około 70,2 mln zł rezerw w 2009 roku związanych było z kredytami powiązanymi z transakcjami pochodnymi.
W pierwszym kwartale nastąpiło zdecydowane zmniejszenie dynamiki wzrostu kredytów, a zanotowany przyrost (ok. 8 proc. kredytów łącznie i 11 proc. dla kredytów klientów indywidualnych) był prawie wyłącznie skutkiem zmiany kursów walutowych.
Kłopoty w pierwszym kwartale stały się udziałem Banku BPH. Poniósł 34 miliony złotych straty netto, wpisując się w [link=http://www.rp.pl/artykul/5,297694_KNF__gieldowe_banki_maja_straty.html]zapowiedzi Komisji Nadzoru Finansowego[/link], która oceniła, że kilka banków z GPW poniosło w pierwszym kwartale stratę. W ubiegłym roku w analogicznym kwartale bank miał 47 mln zł zysku.
Przychody odsetkowe BPH SA zwiększyły się w pierwszym kwartale do 219 milionów złotych ze 187 milionów rok wcześniej.
Wpływ na stratę w pierwszym kwartale miało utworzenie rezerwy (32 milionów złotych) na koszty redukcji zatrudnienia.
Pod koniec marca bank informował, że zwolni maksymalnie 488 osób. Miesiąc później, zarząd podał, że rozpoczyna kolejne negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie dalszych zwolnień, które miałyby objąć do 465 pracowników.
Ze względu na przewidywane pogorszenie jakości portfela kredytowego, BPH dokonał odpisów w wysokości 16,5 miliona złotych na utratę wartości kredytów, stanowiących około 60 procent wszystkich odpisów utworzonych w całym 2008 roku.
- Wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku są zgodne z naszymi przewidywaniami. By chronić nasz biznes i poprawiać kondycję w warunkach wyzwań makroekonomicznych, wprowadziliśmy bardziej ostrożną politykę kredytową dla zmniejszenia naszej ekspozycji na ryzyko - mówi szef banku Józef Wancer.
Odporny na spowolnienie okazał się jednak w pierwszym kwartale kierujący swą ofertę do zamożnych klientów Noble Bank SA, który zwiększył zysk netto do 41 milionów z 38 milionów złotych rok wcześniej.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA