fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Będzie korekta prognozy budżetu KGHM

Średnie notowania miedzi w I kwartale wyniosły 3435 dol. za tonę. Za dolara płacono średnio 3,45 zł.
Rzeczpospolita
Sytuacja gospodarcza jest korzystniejsza, niż zakładał dotychczas zarząd spółki
– Analizujemy sytuację, biorąc pod uwagę wciąż wysoką zmienność cen miedzi i kursu złotego do dolara – mówi „Rz” Monika Kowalska, rzecznik spółki. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że firma dokona korekty wyników. Zagadką pozostaje tylko, jak dużą.
W prognozie budżetu na 2009 r. zarząd założył spadek przychodów do 7,05 mld zł z 11,2 mld zł prognozowanych na 2008 r. Zysk netto też miał być znacząco niższy – 488 mln zł w porównaniu z 2,9 mld zł rok wcześniej.
W raporcie rocznym za 2008 r. spółka informowała jednak, że „zmiana notowań miedzi o 100 USD/t powoduje zmianę zysku netto o 84 mln zł, zmiana kursu walutowego o 5 groszy skutkuje zmianą zysku netto o 70 mln zł”.
Analitycy od początku sugerowali, że prognoza jest wyjątkowo ostrożna. Założony kurs dolara wobec złotego wydawał się bardzo konserwatywny (14 proc. poniżej średniego kursu dziennego z dnia opublikowania prognozy), podobnie jak np. cena srebra.
– Jeżeli zarząd KGHM wystąpi z wnioskiem o korektę prognozy, rada na pewno włączy go do porządku obrad i rozważy tę propozycję – mówi „Rz” Marek Trawiński, przewodniczący rady.
Na pewno nie dojdzie do tego podczas najbliższych obrad rady nadzorczej zaplanowanych na 27 kwietnia. Rada będzie się zajmować m.in. projektami wydobycia miedzi z głębokich złóż, ma też opiniować sprawozdania finansowe oraz przedstawić walnemu zgromadzeniu swoją decyzję w sprawie absolutorium dla poszczególnych członków władz KGHM.
Realny termin korekty to maj – czerwiec, jeszcze przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, które może też rozstrzygnąć o dalszych losach prezesa Mirosława Krutina (w czerwcu upływa jego kadencja). Punktem spornym może okazać się kwestia dywidendy (zarząd wciąż rekomenduje, by cały zysk za 2008 r. zostawić w spółce, Skarb Państwa jest za wypłatą dywidendy).
Z prezesem Krutinem nie udało się nam wczoraj porozmawiać – uczestniczył w wyjeździe do Japonii z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. – Chodzi o możliwość pozyskania dodatkowych kapitałów na rynku azjatyckim – mówi „Rz” Monika Kowalska.
Zarząd KGHM zaproponował wczoraj działaczom związkowym wypłatę 2 tys. zł premii dla pracowników spółki oraz zwiększenie z 3 do 5 proc. odpisu na pracowniczy program emerytalny. Ma też rozważyć wprowadzenie dla wszystkich pracowników KGHM dodatkowego pakietu medycznego. Związkowcy odmówili podpisania porozumienia.
Wczoraj na GPW kurs akcji firmy spadł o 1,6 proc. do 55,1 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA