fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Współpraca trzech żywiołów

Lider zespołu Level 42 Mark King gra klangiem
Fotorzepa
Dziś pierwsza odsłona warszawskiego festiwalu – dzień jazzowy. Otwiera go w Sali Kongresowej występ wielkiej gwiazdy, tria Medeski Martin & Wood. W naszym dodatku rozmowa z Chrisem Woodem, basistą zespołu, który opowiada o jego pracy, inspiracjach, a także trudnej sztuce improwizacji. Gorąco polecam.
Kwietniowa impreza jest nowością w kalendarzu stołecznych wydarzeń kulturalnych.
– Terminu nie wybraliśmy przypadkowo – mówi Mariusz Pluta, dyrektor festiwalu. – Wprawdzie wiosną nie jest łatwo namówić gwiazdy na koncerty – dla wielu wykonawców to czas nagrań w studiu i pracy nad nowym materiałem. Ale jeśli już kogoś uda się przekonać, jest to ekskluzywny koncert, często jedyny w Europie. I to jest atut naszego przedsięwzięcia.
Kolejnym są, oczywiście, wykonawcy. Piątek poświęcony będzie bluesowi, a koncerty w Palladium zainauguruje uchodzący za najlepszego gitarzystę bluesowego świata – Joe Bonamassa. Z nim również udało się Markowi Duszy porozmawiać przed występem w Warszawie. Na pytanie, co u nas zagra, mistrz odpowiedział: – Przede wszystkim utwory z najnowszego albumu „The Ballad of John Henry”, ale będą też kompozycje z moich wcześniejszych płyt. Koncert potrwa z pewnością dwie godziny.
Tego samego dnia organizatorzy zapraszają na spotkanie z gitarzystą Magic Slimem, który zaprezentuje się z założoną przed ponad 40 laty grupą Teardrops.
Widoczny na zdjęciu obok Mark King, lider zespołu Level 42, wystąpi podczas trzeciego, rockowego dnia festiwalu. Zapowiada się znakomity wieczór, bowiem – jak napisał Jacek Cieślak w tekście o historii grupy – „Level 42 zawsze było uważane za znakomity zespół koncertowy. Pewnie dlatego wiele teledysków zrealizowano podczas występów na żywo”. A Level 42 to dopiero początek sobotnich atrakcji. Po Brytyjczykach wyjdzie bowiem na scenę Voo Voo, najważniejszy obecnie polski zespół, ze swym liderem Wojciechem Waglewskim.
Festiwal łączący trzy muzyczne żywioły – bluesa, rocka i jazz – postawił przed sobą jeszcze jeden cel. Jest nim promocja młodych rodzimych grup, którym w dzisiejszych czasach coraz trudniej zaistnieć. Po przesłuchaniach, w których wzięło udział około 150 zespołów, w każdej z trzech kategorii wyłoniono laureata. Nagrodzeni zagrają podczas festiwalu. Usłyszymy The Transgress, Ściganych i Amuse Me. Zatem – do zobaczenia na ważnej muzycznej imprezie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA