fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Popyt na ogniwa słoneczne nie ucierpi na dekoniunkturze

Rynek fotowoltaiki. Ogniwa słoneczne poza kryzysem. W 2013 r. zostanie zainstalowane cztery razy więcej mocy fotowoltaicznych niż w 2008 r.
Rzeczpospolita
Światowy rynek fotowoltaiczny będzie w najbliższych latach bezpiecznie się rozwijał dzięki dotacjom do taryf za energię słoneczną – uważa Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA).
W ubiegłym roku zainstalowano na świecie 5,6 GW nowych elektrowni słonecznych. W swojej najnowszej prognozie EPIA przewiduje, że w 2013 r. rocznie będzie instalowane około 22 GW. Połowa nowych instalacji ma być uruchamiana na rynku europejskim.
Stowarzyszenie podkreśla jednak, że jest to optymistyczna prognoza oparta na danych historycznych. W ostatnich latach rynek fotowoltaiczny przeżywał boom. W ubiegłym roku prym wiodła Hiszpania, która uruchomiła 2,5 GW mocy w elektrowniach słonecznych. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 1,5 GW nowych mocy. Szybko przybywa instalacji fotowoltaicznych w Belgii, Francji, Czechach i Portugalii – w każdym z tych państw w ubiegłym roku zainstalowano ok. 50 MW.
EPIA prognozuje, że w latach 2008 – 2013 sprzedaż ogniw będzie rosła w tempie 32 proc. W pesymistycznej prognozie zakłada, że średnioroczne tempo wzrostu nie przekroczy 17 proc.
Najważniejszym rynkiem dla fotowoltaiki w Unii Europejskiej będą Niemcy. Szybko energii słonecznej będzie przybywało także we Francji i Włoszech.
Obecnie na świecie działają ogniwa słoneczne o mocy 15 GW, z czego 65 proc. przypada na rynek europejski. Drugie miejsce zajmuje Japonia z udziałem 15 proc. w rynku, trzecie – Stany Zjednoczone (8 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA