fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Krótko na świecie

[b]Hiszpania[/b]
[srodtytul]Sprzedaż niższa o jedną trzecią[/srodtytul]
Liczba nowych budów domów mieszkalnych w Hiszpanii zmalała w 2008 r. o 41,5 proc. Był to najgorszy od dziesięcioleci rok na tym kwitnącym rynku nieruchomości. Zaczęto tylko 360 tys. budów. Sprzedaż nieruchomości zmalała o 32,6 proc. Dane pochodzą z resortu budownictwa.
[b]Francja[/b]
[srodtytul]Bardzo drogo mimo kryzysu[/srodtytul]
W 2008 r. ceny mieszkań w departamencie Haute-Savoie zmalały wprawdzie ostatnio o 1,4 proc., ale w ostatnich pięciu latach skoczyły o 72 proc. Najdroższym ośrodkiem zimowego wypoczynku jest Megeve, gdzie mkw. mieszkania kosztuje 6904 euro. Tam też zawarto rekordową transakcję: za 400-metrowy dom zapłacono 6,185 mln euro. Na drugim miejscu znalazło się La Clusaz (5753 euro za mkw.) a na trzecim Chamonix (5670 euro za mkw.).
[b]USA[/b]
[srodtytul]Rasizm w kredytach[/srodtytul]
Organizacja obrony praw ludności kolorowej w USA – NAACP – wystąpiła do sądu przeciw bankom Wells Frgo i HSBC, którym zarzuca rasizm w polityce kredytowej poprzez stosowanie wyższych stóp procentowych wobec klientów o czarnej skórze. Murzyni starający się o kredyty hipoteczne podwyższonego ryzyka (subprime) są o 30 proc. bardziej narażeni od białych klientów, tak samo wypłacalnych, na wyższe oprocentowanie oferowane przez bank. W kategorii klientów o dużych dochodach czarni klienci dostawali gorsze warunki w 50 proc. w porównaniu z białymi.
—p.r. (afp)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA