fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Słynna ofiara gwałtu zgodziła się na ślub

37-letnia Mukhtar Mai z wioski Meerwala zyskała światową sławę, gdy w 2005 roku otrzymała tytuł Kobiety Roku magazynu „Glamour”
Uhonorowano ją za walkę o prawa kobiet w Pakistanie. Trzy lata wcześniej Mukhtar została ukarana za to, że jej brat romansował z dziewczyną z innego plemienia.
Mężczyźni z tego plemienia złapali brata Mukhtar, skatowali go i zgwałcili, a wiejski sąd uznał, że kara należy się również jego siostrze. Sędziowie skazali dziewczynę na zbiorowy gwałt. Kilku mężczyzn zaciągnęło ją do stodoły i wykonało wyrok.
Mukhtar zaczęła walczyć o sprawiedliwość. Sześciu mężczyzn stanęło przed państwowym sądem i zostało skazanych na śmierć – obecnie oczekują na wynik apelacji. Ich ofiara otrzymała 8 tysięcy dolarów zadośćuczynienia. Za te pieniądze założyła szkołę dla dziewcząt, a potem zorganizowała centrum na rzecz praw kobiet.
Do ochrony Mukhtar, która wciąż otrzymywała pogróżki od krewnych oprawców, policja wyznaczyła 30-letniego, żonatego funkcjonariusza Nasira Abbasa Gabola. Kobieta przypadła mu do gustu.
Gdy pierwszy raz się oświadczył, odmówiła, tłumacząc, że nie chce zniszczyć związku policjanta z jego żoną. Zakochany Gabol jednak nie rezygnował i zagroził, że popełni samobójstwo. Zapowiedział też, że przedtem rozwiedzie się z pierwszą żoną. To zaś doprowadzi do rozpadu dwóch kolejnych rodzin. Jego dwie siostry są bowiem małżonkami braci jego żony i – zgodnie z niepisanym prawem – w odwecie za rozwód Gabola mężczyźni ci będą musieli je porzucić.
Wkrótce do Mukhtar przyjechała pierwsza żona Gabola i obie siostry. Zaczęły ją błagać, żeby przyjęła oświadczyny. Mukhtar ustąpiła. – Zrobiłam to, by zapobiec rozpadowi trzech rodzin – przyznała cytowana przez „All Things Pakistan”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA