fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Referendum w sprawie Małkowskiego w listopadzie

Kobieta oskarża prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego o gwałt.
Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Referendum w sprawie odwołania z urzędu prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego zostanie przeprowadzone 16 listopada - powiedział dyrektor Biura Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego Walery Piskunowicz.
Sąd okręgowy w Olsztynie uchylił w piątek areszt prezydentowi Olsztyna. Małkowski przebywał w nim przez ponad pół roku. W listopadzie będzie mógł, jako osoba prywatna, wziąć udział w głosowaniu w swojej sprawie.
O potrzebie przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Małkowskiego ze stanowiska prezydenta miasta zaczęło się w Olsztynie nieoficjalnie mówić od stycznia, gdy "Rzeczpospolita" opublikowała tekst oskarżający go o molestowanie urzędniczek i gwałt jednej z nich. Małkowski od razu bowiem zapowiedział, że urzędu nie złoży, a oskarżenia nazywał fałszywymi.
- Na razie nie znamy jeszcze liczby lokali wyborczych, o nich zdecydują radni. Głosowanie będzie odbywało się w godzinach od 6 do 20 - powiedział Walery Piskunowicz z biura wyborczego w Olsztynie.
[ramka][b]Jak odwołać prezydenta w referendum [/b]
Postanowienie o przeprowadzeniu referendum wydaje wojewódzki komisarz wyborczy. Ma na to 14 dni od upływu 30-dniowego terminu przewidzianego na ewentualne unieważnienie przez wojewodę w trybie nadzoru uchwały rady o referendum. Rada podjęła uchwałę 26 sierpnia, czas na jej unieważnienie upłynął 26 września. Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50 dniu od opublikowania postanowienia komisarza w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Referendum w sprawie odwołania prezydenta będzie ważne, jeśli zagłosuje w nim co najmniej 3/5 liczby mieszkańców, którzy brali udział w jego wyborze. O odwołaniu zdecyduje większość głosów. Jeśli w referendum przeprowadzanym z inicjatywy rady przeciwko odwołaniu prezydenta padnie ponad połowa ważnych głosów, to działalność — z mocy prawa — zakończy rada miasta. Takie będą konsekwencje referendum przez nią przegranego.
Według danych Państwowej Komisji Wyborcze w obecnej kadencji samorządów 2006-2010 odbyło się już 26 referendów w sprawie odwołania organu samorządu, z czego 21 dotyczyło wójtów i burmistrzów. Odwołano czterech wójtów i dwóch burmistrzów, 20 referendów było nieważnych z powodu niewystarczającej frekwencji. [/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA