fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Ile trwa budowa

Ile jest czasu na zakończenie budowy domu, tzn. formalne zgłoszenie, że dom jest gotowy? Czy mogę w nim mieszkać, wykańczając go? Czy budowa – teoretycznie – może trwać w nieskończoność?
Odpowiada Małgorzata Zamorska, radca prawny, Kancelaria bnt Neupert Zamorska & Partnerzy.
– Przepisy nie limitują czasu budowy. Budowa domu może więc – w zależności od potrzeb i możliwości inwestora – trwać rok lub dziesięć lat. Nie może jednak być w niej przerw dłuższych niż dwa lata, gdyż wówczas pozwolenie na budowę wygasa i inwestor, chcąc kontynuować prace, zobowiązany jest do uzyskania nowego pozwolenia na budowę lub pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.
Jeżeli więc jakieś prace są prowadzone na bieżąco i nie stanęła na okres dłuższy niż dwa lata, to rzeczywiście możne się zdarzyć, że budowa trwa prawie w nieskończoność. Obecnie jednak rzadko się zdarza, by budowa domu jednorodzinnego z samego założenia rozłożona była na długie lata.
Gdy budowa dobiegła końca i budynek jest zdatny do użytku, tj. jest w pełni funkcjonalny i zdatny do normalnej eksploatacji, inwestor zobowiązany jest zawiadomić urząd nadzoru budowlanego (właściwy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego) o zamiarze przystąpienia do użytkowania obiektu.
Użytkowanie domu można rozpocząć, jeżeli w ciągu 21 dni od dokonania zawiadomienia organ nie zgłosił sprzeciwu. W przypadku bardziej skomplikowanych obiektów przystąpienie do użytkowania może nastąpić dopiero po wydaniu przez organ formalnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Przy budowie domu jednorodzinnego takie pozwolenie może być potrzebne jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy następuje legalizacja samowoli budowlanej bądź gdy przystąpienie do użytkowania ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.
Nie ma natomiast przeszkód, by przystąpienie do użytkowania domu nastąpiło przed wykonaniem wszelkich prac wykończeniowych, tj. takich, które przede wszystkim rzutują na estetykę i standard lokalu. Można więc oddać budynek do użytku i zamieszkać w nim, mimo że nie mamy jeszcze na przykład położonego parkietu, wykończonej łazienki czy urządzonej kuchni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA