fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank IKB uratowany przez Lone Star

Amerykański fundusz Lone Star wybawił z kłopotów niemiecki budżet i kupi bank IKB, największą w tym kraju ofiarę kryzysu subprime
Amerykanie zgodzili się przejąć od państwowego banku KfW całość jego aktywów w IKB (91 proc.). Nie ujawnili ceny kupna. Pozostałe walory będą notowane w ramach wskaźnika małych spółek (SDax) na giełdzie we Frankfurcie.
Władze federalne za pośrednictwem KfW już kilkakrotnie w ostatnim roku zasilały kapitałem bank z Düsseldorfu. Otrzymał on ponad 7 mld euro, co uratowało go przed bankructwem. Szef KfW Wolfgang Kroh stwierdził wreszcie z ulgą, że zakończono akcją ratowania IKB.
Lone Star jest teksańskim funduszem private equity specjalizującym się w skupowaniu wierzytelności i firm będących w trudnej sytuacji. Kroh dodał, że Amerykanie zapłacili kwotę między 100 a 500 mln euro, a Lone Star zasili kapitałowo IKB.
Niemieckie władze liczyły początkowo, że uda mu się uzyskać z tej cesji 700 – 800 mln euro. Nadzieje te szybko się rozwiały, bo wartość akcji IKB zmalała w ostatnich 12 miesiącach o 30 proc. W czwartek cena walorów wzrosła o 6,72 proc., do 2,86 euro.
– Mimo zmiany właściciela KfW liczy się z nowymi kosztami, które nie powinny przekroczyć 10 proc. dotychczasowych i wyniosą maksimum 720 mln euro – dodał Kroh.
Lone Star zachowa symbol IKB i postara się wzmocnić pozycję banku jako dostawcy usług finansowych małym i średnim niemieckim firmom – oświadczył Karsten von Küller, przedstawiciel funduszu w Niemczech.
Fundusz zobowiązał się ponadto brać na siebie w przyszłości wszelkie ryzyko IKB, aby uwolnić ten bank od powiązań z KfW. Operację mają jeszcze zatwierdzić rada dyrektorów KfW, niemiecki urząd kontroli giełdowej i Komisja Europejska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA