fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

125 lat temu otwarto Most Brookliński

Most Brookliński
Wikipedia
Arcydzieło XIX-wiecznej inżynierii, zaprojektowany przez Johna Augustusa Roeblinga wspaniały Most Brookliński łączący przez East River Brooklyn z Manhattanem w Nowym Jorku, otwarto dokładnie 125 lat temu.
To jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości 1834 m (przęsło główne znajdujące się nad wodą ma 486 m), szerokości 26 i wysokości 84 m.
Most zaczęto wznosić 3 stycznia 1870 r. a ukończono i otwarto dla ruchu 24 maja 1883 r. Jego budowa kosztowała około 15 ówczesnych milionów dolarów. 27 osób zmarło przy jego konstrukcji.
Główny architekt, John Augustus Roebling z Trenton, zmarł w trakcie realizacji przedsięwzięcia w wyniku infekcji stopy. Prace kontynuował jego syn - Washington. Także i on przypłacił zdrowiem budowę mostu - zapadł na chorobę kesonową (w wyniku pracy w sprężonym powietrzu).
Budowla nie została przetestowana w tunelu aerodynamicznym (pod względem odporności na wiatr), ale dzięki mocnej konstrukcji udało się jej przetrwać, podczas gdy wiele podobnych mostów padło ofiarą sił natury.
Początkowo most obsługiwał jedynie ruch konny i tramwajowy, obecnie ma sześć pasów ruchu dla samochodów oraz po bokach chodniki dla pieszych i rowerzystów. Zabroniony jest ruch ciężarówek i autobusów powyżej 2,7 t. W 1977 r. most został umieszczony w rejestrze zabytków architektonicznych.
Słowa: E. Stachura, muzyka: K. Myszkowski, wyk.: Stare dobre małżeństwo
Rozdzierający
Jak tygrysa pazur
Antylopy plecy
Jest smutek człowieczy
Nie brookliński most
Ale przemienić
W jasny, nowy dzień
Najsmutniejszą noc-
To jest dopiero coś!
Przerażający
Jak ozdoba świata
Co w malignie bredzi
Jest obłęd człowieczy
Będziemy smucić się starannie!
Będziemy szaleć nienagannie!
Będziemy naprzód niesłychanie!
Ku polanie!
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA