fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Zaświadczenie zamiast „Syzyfowych prac”

Gimnazjaliści, którzy stracili punkty na feralnym zadaniu numer 32, dostanązaświadczenia, które mająpomóc im dostać się do liceów
– Zaświadczenia będzie wydawał kurator – mówi „Rz” minister edukacji Katarzyna Hall.
W środę przed długim weekendem wiceminister Zbigniew Marciniak ogłosił, że kuratorzy będą indywidualnie pilotować przyjęcia gimnazjalistów do liceów. Chodzi o uczniów, którzy nie napisali charakterystyki wybranego bohatera z „Syzyfowych prac” lub z „Kamieni na szaniec”. Ich nauczyciele nie omówili lektur i uczniowie stracili szansę na dostanie 16 punktów na 50 możliwych z testu. A każdy punkt decyduje o dostaniu się do renomowanego liceum.
„Rz” dowiedziała się, jak będzie wyglądać pilotowanie. Poszkodowani na teście gimnazjaliści dostaną z kuratoriów zaświadczenia, które będą mogli przedstawić w liceum. Dokument ma być informacją, że uczeń pochodzi ze szkoły, w której nauczyciele nie omówili lektur przed egzaminem. Dla najlepszych uczniów ma być też formą rekomendacji i poświadczania dobrych osiągnięć. – Forma zaświadczenia będzie ustalona i będą one wydawane po 12 czerwca, kiedy poznamy wyniki egzaminu. Wówczas będziemy mieli pełne informacje, którzy uczniowie nie napisali zadania wymagającego znajomości lektur – mówi minister Hall. Dodaje, że kuratorzy otrzymają z MEN dokładne instrukcje.
– Nie mamy jeszcze wzoru zaświadczenia. Sądzę, że opracujemy wspólny dla całego kraju. Dokument powinien dawać informację o możliwościach ucznia, by brak punktów za nieomówienie lektur nie decydował o przyjęciu – dodaje Marek Strociak, wicekurator pomorski. Na Pomorzu na pomoc czeka 700 gimnazjalistów.
Co na to dyrektorzy liceów? – Regulamin rekrutacji nie przewiduje przyjmowania na podstawie zaświadczeń. Decydują punkty i nie da się tego zmienić. Nawet gdybym chciał przyjąć ucznia z zaświadczeniem, to od razu naraziłbym się na skargi tych, którzy mieli więcej punktów i się nie dostali – zapowiada Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.czeladko@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA