fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

TK: niekonstytucyjne wygaśnięcie hipoteki przymusowej

123RF
Automatyczne wygaśnięcie hipoteki przymusowej po miesiącu od zakończenia sprawy, którą zabezpiecza, jest niekonstytucyjne.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok korzystny dla wierzycieli, na których rzecz sąd ustanowił zabezpieczenie na hipotece. Zgodnie z zakwestionowanym przepisem, jeżeli sąd inaczej nie postanowi, zabezpieczenie upada po miesiącu od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego zabezpieczone roszczenie. Wtedy wierzyciel może już prowadzić egzekucję.

O tym jednak, że tymczasowe zabezpieczenie jest wciąż potrzebne, przekonał się Krzysztof K., przedsiębiorca budowlany, w sporze z kopalnią kruszyw. Uzyskał nakaz zapłaty od kopalni na 600 tys. zł i zabezpieczenie w postaci hipoteki przymusowej na nieruchomości kopalni. Po miesiącu upadła i hipoteka, i kopalnia. A bez hipoteki z upadłości Krzysztof K. nic nie uzyska.

– W ciągu miesiąca klient nie był w stanie przeprowadzić egzekucji – argumentował przed TK jego pełnomocnik, radca prawny Mieczysław Piekarski.

TK uznał jego stanowisko.

– Ochrona dłużnika nie może pozbawiać środków prawnych wierzyciela, umożliwiając dłużnikowi uniknięcie odpowiedzialności – wskazał Stanisław Rymar, sędzia sprawozdawca.

Sygn. akt ?SK 71/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA