fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Niski poziom leczenia dzieci wynika ze sprawozdania RPD za rok 2014

Fotorzepa, Rafał Guz
Komisje sejmowe zapoznały się ze sprawozdaniem Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014

26 maja 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wziął udział w posiedzeniu łączonych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zgromadzeni posłowie zapoznali się z Informacją o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 wraz z Uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka.

Marek Michalak przedstawił członkom obu komisji najważniejsze zagadnienia z Informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014. Skupił się także na działaniach, jakie czekają Rzecznika Praw Dziecka w przyszłości. Wskazał m.in. na niedostateczną dostępność dzieci do lekarzy pediatrów i lekarzy specjalistów. Niezadowalający jest poziom opieki stomatologicznej oraz psychiatrycznej nad najmłodszymi. Cieszy za to skierowanie przez Komisję Zdrowia do drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w którym znalazły się zapisy dotyczące wprowadzenia obowiązkowej Książeczki Zdrowia Dziecka, o którą Rzecznik Praw Dziecka zabiegał od dawna. Regulacji należy poddać także przepisy pozwalające małoletnim na dostęp do środków leczniczych, które mogą być wykorzystane w celach pozamedycznych. Marek Michalak podniósł również kwestię obowiązkowych szczepień.

W 2014 roku ogółem do Biura Rzecznika Praw Dziecka wpłynęło 48 818 spraw, z czego dotyczyło: 4 816 prawa do życia i ochrony zdrowia; 23 716 prawa do wychowania w rodzinie; 1 980 prawa do godziwych warunków socjalnych; 10 602 prawa do nauki; 5 662 prawa do ochrony przed przemocą; 2 042 ochrony innych praw dziecka.

W dyskusji po wystąpieniu Rzecznika Praw Dziecka członkowie obu komisji zwracali uwagę na szeroki zakres podejmowanych spraw, a także wskazywali na obszary wymagające doskonalszej ochrony praw dziecka. Dziękując za wszystkie uwagi Marek Michalak powiedział, że cieszy się, że coroczna dyskusja nad Informacją z działalności Rzecznika Praw Dziecka skupia tak wiele osób i zachęca do podejmowania działań na rzecz najmłodszych.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA