fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Odrzucenie pozwu frankowiczów przeciw Millenium jest dla nich korzystne

Bloomberg
Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił w czwartek pozew około 3,5 tys. frankowiczów przeciwko Bankowi Millennium.

W ustnym uzasadnieniu swojego orzeczenia Sąd Okręgowy wskazał, że indywidualna kontrola stosowanego przez bank wzorca umowy pod kątem występowania w nim klauzul niedozwolonych (abuzywnych) nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym.

- Choć może się wydawać, że sąd wydał z pozoru niekorzystne dla kredytobiorców orzeczenia, to w rzeczywistości kierował się przede wszystkim ich interesem – komentuje Agata Ksionda, radca prawny w dziale postępowań spornych kancelarii Allen & Overy. - Dopuszczenie obu spraw do postępowania grupowego naraziłoby bowiem członków grupy na skrajnie przewlekłe postępowania sądowe - dodaje.

Przypomnijmy, w obu pozwach powodowie żądali przeprowadzenia tzw. incydentalnej kontroli postanowień umów (na podstawie art. 3851 § 1 kodeksu cywilnego). Celem takiej kontroli, co podkreślił sąd w ustnych motywach dzisiejszego rozstrzygnięcia, jest udzielenie ochrony indywidualnemu konsumentowi i uznanie, że skarżone postanowienie umowy go nie wiąże. Niemniej, by sąd mógł wydać wyrok w trybie incydentalnej kontroli, to zgodnie z art. 3852 kodeksu cywilnego musi zbadać wszystkie okoliczności dotyczące zawierania umowy przez konkretnego konsumenta.

- Sąd musi je badać dlatego, że ustalenie niezwiązania konsumenta częścią umowy jest wyjątkiem od podstawowej zasady gwarantującej bezpieczeństwo obrotu, zasady pacta sunt servanda – wyjaśnia Agata Ksionda. - W związku z tym prawo nakazuje sądowi starannie sprawdzić, czy w każdym przypadku i dla każdego konsumenta istnieją powody do zwolnienia go z części umowy. Samo "gołe" brzmienie umowy nie jest w tej mierze decydujące - dodaje.

W praktyce oznacza to konieczność przesłuchania wszystkich członków grupy, a przypomnijmy, że do sporu grupowego z bankiem Millenium przystąpiło 3,5 tys. osób. - Taki proces nie spełni swojego podstawowego celu, jakim jest uproszczenie postępowania dowodowego i szybkie uzyskanie rozstrzygnięcia – wskazuje Agata Ksionda. - I choć może się to wydawać trudne do zrozumienia, ciężko odmówić racji sądowi, który dzisiaj pozew odrzucił – komentuje radca prawny.

Dla przypomnienia:  9 marca ten sam sąd odrzucił pozew przeciwko Getin Noble Bank.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA