fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Artysta zamiast Adama Smitha

Smith zniknie z banknotów
Bloomberg
Bank Anglii ogłosił konkurs na postać, która zostanie upamiętniona na nowym banknocie 20-funtowym, zamiast pioniera ekonomii Adama Smitha.

Warunek jest jeden: wybierać można tylko spośród twórców sztuki wizualnej.

Pytając opinię publiczną o zdanie na temat wizerunku, który zdobić ma nowy banknot, Bank Anglii (BoE) ewidentnie wyciągnął wnioski z kontrowersji, jakie dwa lata temu wzbudziła zmiana projektu pięciofuntówki.

Poprzedni prezes BoE Mervyn King w kwietniu 2013 r. zadecydował, że emitowane od 2016 r. banknoty o tym nominale upamiętniały będą Winstona Churchilla, zamiast Elizabeth Fry, żyjącą na przełomie XVIII i XIX w. działaczkę społeczną i reformatorkę więziennictwa. To oburzyło środowiska walczące u równouprawnienie płci, bo Fry to jedyna kobieta zdobiąca brytyjskie banknoty, nie licząc oczywiście królowej Elżbiety II, której podobizna widnieje na rewersach.

Krytykę stłumiła dopiero decyzja BoE, że rok po pięciofuntówkach do obiegu wejdą nowe banknoty 10-funtowe, które zamiast Karola Darwina upamiętniały będą Jane Austen, autorkę m.in. „Dumy i uprzedzenia".

Jak ocenia BBC, chcąc upamiętnić na 20-funtówce artystę, BoE niemal z pewnością nie będzie w stanie spełnić postulatu, aby jeszcze zwiększyć liczbę kobiet przedstawianych na banknotach. Wśród słynnych brytyjskich twórców sztuki, nawet rozumianej bardzo szeroko, z uwzględnieniem np. mody i architektury, kobiet jest bowiem jak na lekarstwo.

Brytyjczycy będą mogli zgłaszać kandydatów na patrona nowego banknotu do połowy lipca. –W dziedzinie sztuk wizualnych znaleźć można wiele jednostek, których twórczość ukształtowała Brytyjską myśl, innowacyjność, przywództwo, wartości i społeczeństwo i które do dziś inspirują ludzi – powiedział gubernator BoE Mark Carneyo ogłaszając plebiscyt w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta.

Spośród wytypowanych przez Brytyjczyków artystów specjalna komisja, złożona z przedstawicieli BoE, niezależnych ekspertów oraz znawców sztuki, wybierze od trzech do pięciu kandydatów. Ostateczną decyzję podejmie zaś Carney.

Nowe banknoty 20-funtowe wejść mają do obiegu najwcześniej za trzy, a najpóźniej za pięć lat.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA