fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Litwa z wyższym ratingiem

Bloomberg
Agencja podniosła ocenę wiarygodności kredytowej Litwy do A3 ze stabilną perspektywą.

Podniesienie ratingu z Baa1 do A3 agencja tłumaczy stabilnością litewskiej gospodarki; „w kraju jest kontynuowana udana konsolidacja podatkowa, korzyść z wejścia do strefy euro.

- Obecnie wszystkie agencje ratingowe przywróciły Litwie wyższe oceny wiarygodności inwestycyjnej. Świadczy to o zaufaniu do naszego kraju. Decyzja Moody's to także ocena pracy rządu w prowadzeniu konsekwentnej polityki budżetowej. Jest to też jeszcze jeden dowód na korzyści wypływające z wprowadzenia euro - oświadczył Rimantas Szadżius minister finansów Litwy, podał portal Delfi.

Trzy dni temu podpisał on umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kredyt 1,3 mld euro przeznaczony na sfinansowanie projektów unijnych. Utworzono też fundusz Jessica II wielkości 150 mln euro. Pieniądze zostaną wydane na renowację bloków wielorodzinnych.

Rząd zapowiedział też podniesienie od lipca płacy minimalnej do 325 euro (+25 euro), a od 2016 r do 350 euro. To zasługa dobrej sytuacji w gospodarce i finansach publicznych kraju. Ostatni raz minimalna płaca wzrosła na Litwie w styczniu 2014 r. o 10 euro do 300 euro.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA