fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Komiksy na aukcji

Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Tytus, Romek i A'Tomek, księga VI - Tytus olimpijczykiem, plansza komiksowa nr 30, 1971 r.
Desa Unicum
7 maja Desa Unicum organizuje w Warszawie po raz czwarty aukcję komiksu. Na 140 licytowanych pracach można znaleźć wielu popularnych bohaterów, m.in. Kapitana Żbika Kapitana Klossa, Kajtka i Koka, Kajka i Kokosza, Koziołka Matołka, Tytusa, Romka i A’Tomka.

Zainteresowanie komiksem na polskim rynku rośnie, co odzwierciedla trend światowy (na niedawnej aukcji w Christie’s w Paryżu dzieła z tego gatunku sprzedano za łączną kwotę za prawie 4 mln euro).

Przypomnijmy, że na pierwszej komiksowej aukcji „Desy” najwyższą cenę 25 300 zł osiągnął szkic okładki do Kajtka i Koka „Zwariowana wyspa 2” Janusza Christy, przebijając cenę wywoławczą ponad sześciokrotnie. Na drugiej rekord cenowy ustanowił projekt okładki komiksowej do szwedzkiego wydania „Kapitana Klossa” Mieczysława Wiśniewskiego - 17 250 zł., Na trzeciej znów triumfowała okładka tego samego twórcy do komiksu „Kapitan Kloss. Kurierka z Londynu”, która osiągnęła cenę 21 240 zł , uzyskując trzykrotne przebicie.

Nic więc dziwnego, że obecnie najwyższą cenę wywoławczą ma ponownie komiksowa okładka Mieczysława Wiśniewskiego do „Kapitana Klossa cz 1. – Agent J 23” z 1978 roku: 15 tys. zł.

Analitycy wskazują także na wzrost cen prac Henryka Jerzego Chmielewskiego , czyli popularnego Papcia Chmiela. Tym razem pod młotek pójdą okładki i plansze z serii „Tytus, Romek i A’Tomek” w cenach wywoławczych 2-3 tys. zł. Szczególnym rarytasem są dwie okładki wewnętrzne z księgi XX z 1992 roku z graficznym „spisem” wszystkich wcześniejszych okładek ksiąg od I do XIX. W górę poszły także notowania Szarloty Pawel, jednej z niewielu kobiet w czołówce twórców polskiego komiksu. Na czwartej aukcji  Desy są jej plansze z serii „Jonka, Jonek i Kleks” oraz „Kubuś Piekielny” w cenach wywoławczych od 1 do 2 tys. zł.

Mocną pozycję utrzymują komiksy Janusza Christy z Kajtkiem i Kokiem oraz Kajkiem i Kokoszem - m.in. plansze z albumów „Szkoła latania”, „Szranki i konkury”, „W krainie Borostworów”, „Cudowny lek” czy „Mirmił w opałach”, w cenach od 500 do 5 tys. zł.

Dla kolekcjonerów gratką będzie zapewne także okładka z pierwszym super bohaterem w polskim komiksie. „Orient Men” Tadeusza Baranowskiego z 1978 roku startuje od 5 tys. zł. Rarytas to również szkic okładki Bogusława Polcha do wydania „Kapitana Żbika” za 3 tys. zł.  Jak i okładka do komiksu „Janosik” (2 tys. zł), której autorem był Jerzy Skarżyński. (Dodajmy, że plansze z komiksu „Janosik” są bardzo rzadkie na rynku antykwarycznym prawie całą serię o przygodach Janosika zakupiła Biblioteka Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu).

Oprócz komiksów, DESA Unicum oferuje też szeroki wybór ilustracji ze znanymi bohaterami znakomitych twórców, m.in. Gapiszonem Bohdana Butenki, Profesorem Filutkiem Zbigniew Lengrena, czy psem Bobikiem Jerzego Flisaka.

Wszystkie licytowane prace to oryginalne odręczne rysunki artystów lub plansze-pierwowzory, na podstawie których wykonywany był druk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA