fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Zasady wymiany okien w zabytkowych budynkach

Remont mieszkania w zabytkowym budynku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Budynek mieszczący się w zabytkowym układzie urbanistycznym nie może mieć okien w plastikowych ramach.

– Istotą ochrony takiego układu jest zachowanie materiałów i struktury jak najbliższej epoce – powiedział sędzia Andrzej Gliniecki, uzasadniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego kończący postępowanie sądowe.

W opinii konserwatorów zabytków wymienianie starych drewnianych ram okiennych na plastikowe to rozpowszechniająca się plaga. Ramy z PCV uchodzą za trwalsze i są uważane za przejaw nowoczesności, lecz przede wszystkim są o połowę tańsze.

Kazimierz K. wymienił w 2003 r. wszystkie sześć okien w drewnianych ramach na drugiej kondygnacji domu na okna w ramach z PCV. W 2010 r. dostał konserwatorski nakaz doprowadzenia zabytku do jak najlepszego stanu poprzez wymianę okien z plastikowych na drewniane. Obecnie argumentuje, że międzywojenny dom, którego jest współwłaścicielem, wcale nie jest zabytkiem ani nie figuruje w takim rejestrze.

Ale międzywojenny budynek na warszawskim Mokotowie leży w obszarze układu urbanistycznego wpisanego w 1990 r., wraz z zespołem budowlanym i zielenią, do rejestru zabytków. W ocenie stołecznego konserwatora zabytków okna będące częścią elewacji powinny więc być wykonane z takiego materiału jak zastosowany pierwotnie. Zgodnie z Międzynarodową kartą ochrony miast historycznych w zabytkowych obszarach ochronie podlega m.in. zewnętrzny wygląd budowli. Zastąpienie drewnianej stolarki ramami z PCV zmienia ten wygląd i zakłóca zabytkowy układ – stwierdził konserwator w decyzji podtrzymanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Kiedy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na to rozstrzygnięcie, Kazimierz K. sięgnął po skargę kasacyjną do NSA.

– Była to zmiana detalu architektonicznego, która nie spowodowała zmian w układzie urbanistycznym – argumentował podczas rozprawy kasacyjnej adw. Filip Niemczyk, pełnomocnik skarżącego. – Może należałoby powołać biegłego, który wypowiedziałby się, czy doszło do naruszenia układu urbanistycznego – sugerował.

NSA uznał jednak, że konserwator zabytków jest odpowiednim biegłym. W opinii sądu nakaz konserwatorski jest uzasadniony i oparty na przepisach ustawy o ochronie zabytków. Mówią one, że zabytkiem może być zespół nieruchomości. Zastosowanie współczesnych ram plastikowych powoduje, że budynek w takim zabytkowym zespole traci walor autentyku, a wraz z tym traci również zabytkowy układ urbanistyczny.

Wpisanie do rejestru zabytków zespołu budowlanego oznacza, że nie tylko budynki, ale również ich zewnętrzne elementy są objęte ochroną konserwatorską. Wymiana okien w domach znajdujących się w zabytkowym układzie urbanistycznym wymaga więc zezwolenia konserwatorskiego – stwierdził NSA, oddalając skargę kasacyjną Kazimierza K.

sygnatura akt: II OSK 1656/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA