fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Misis - dawna Mopsuestia ma 7 tys. lat

Creative Commons Attribution 3.0 Unported license/
Jedno z najważniejszych miast starożytnej Cylicji (Turcja) okazało się jednym z najstarszych. Istnieje od 7 tysięcy lat.

Mopsuestia (obecnie Misis) leżące w Turcji nad rzeką Ceyhan jest znacznie starsze, niż dotąd przypuszczali naukowcy. Prace archeologiczne prowadzone w tym miejscu pozwoliły ustalić wiek osadnictwa miejskiego.

Powstanie miasta położonego nad rzeką Ceyhan, 27 km od miasta Adana, przypadło na schyłek kultury myśliwych i zbieraczy i początek rolnictwa na obszarze tzw. żyznego półksiężyca. W okresie hellenistycznym miasto znalazło się na Jedwabnym Szlaku, drodze handlowej, która łączyła Bliski Wschód z Dalekim Wschodem do wieku XVII, kiedy została odkryta droga morska do Chin.

Badania sfinansowane zostały przez władze lokalne z Yuregir w prowincji Adana na stanowisku archeologicznym badanym od momentu odkrycia w roku 1956. Odkrycia tego dokonali słynny historyk sztuki i archeolog prof. Theodor Bosset i dr Ludwig Budde, którzy wraz z zespołem niemieckich archeologów prowadzili wykopaliska w tym czasie, rozkopując tajemniczy kopiec w okolicy współczesnego miasta.

Dziś projekt badawczy „Misis – odwieczne miasto", który za kilka dni dobiegnie końca, prowadzony jest przez archeologów tureckich i włoskich. Zespołem kieruje prof. Giovanni Salmeri z Uniwersytetu w Pizie.

Podczas prac naukowcy odkryli starożytne mury miejskie, stadiony, karawanseraje i teatry. Odkopane zostały mozaiki, fragmenty obwarowań miejskich, starożytny kamienny most, akwedukty i łaźnie.

– Mopsuestia okazała się bardzo starym miastem, najstarsze znaleziska pochodzą z neolitu i chalkolitu – okresu przejściowego między  epokami kamienia i brązu, kiedy do użytku weszły pierwsze narzędzia z miedzi – powiedział prof. Salmeri. – Na podstawie analiz stwierdziliśmy, że znaleziska z neolitu pochodzą sprzed 7 tys. lat. Starożytne miasto nosi ślady rozwoju różnych cywilizacji. Są tu zabytki z okresu panowania Hetytów i z czasów rzymskich i bizantyjskich.

Miejscowe władze planują za dwa, trzy lata otwarcie parku archeologicznego. Część zabytków trafi do Muzeum Mozaik w Misis.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA