fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

NIK: wywłaszczeni specustawą drogową długo czekają na odszkodowania

www.sxc.hu
Osoby, którym zabrano nieruchomości na podstawie drogowej specustawy, miesiącami czekają na pieniądze za swoje działki.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się nabywaniu nieruchomości pod budowę dróg krajowych i autostrad. Nie wygląda to najlepiej. Z raportu NIK wynika, że operaty szacunkowe nieruchomości sporządzane na potrzeby postępowań odszkodowawczych zawierały błędy. Pracownicy urzędów wojewódzkich nierzetelnie też weryfikowali dostarczane dokumenty. W efekcie popełniane błędy nakładały się na siebie i w dużym stopniu wpływały na wysokość przyznawanych odszkodowań.
W czterech urzędach wojewódzkich (wielkopolskim, lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim) wniesiono niemal 500 odwołań od decyzji ustalających wysokość odszkodowań. Rozpatrujący sprawy minister transportu uznał za zasadne aż 40 proc. odwołań (194 sprawy). Jak ustalili kontrolerzy, w 80 proc. przypadków głównym powodem uchylenia zaskarżonych decyzji były właśnie błędy w wycenach nieruchomości.
W latach 2008–2013 w pięciu skontrolowanych urzędach wojewódzkich przeprowadzono łącznie ok. 17 tys. postępowań o ustalenie wysokości odszkodowania za przejęte nieruchomości. Tylko 3 proc. decyzji wydano w ustawowym terminie. Zgodnie z przepisami wojewoda ma 30 dni na przyznanie odszkodowania, licząc od ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, lub 60 dni od nadania jej rygoru natychmiastowej wykonalności. Wszyscy skontrolowani wojewodowie przekraczali ten termin. Aż 70 proc. zbadanych decyzji wydali w terminie od 3 do 12 miesięcy, 24 proc. w terminie przekraczającym rok.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA