fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Bez mandatu za jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Gabriela Setla
Drogi dla rowerów powstaną także na terenach przeciwpowodziowych.
Miejsca ciekawe przyrodniczo w pobliżu rzek staną się dostępne dla rowerzystów. A to dlatego że zniknie zakaz jazdy rowerami po wałach przeciwpowodziowych. Pojawi się też możliwość budowania w takich miejscach tras dla jednośladów.
Zmiany te wprowadzi nowelizacja ustawy - Prawo wodne, która  wejdzie w życie w sobotę. Mają się one przyczynić do rozwoju nie tylko turystyki rowerowej, lecz także rejonów cennych przyrodniczo.
Dziś wycieczka na dwóch kółkach po wałach przeciwpowodziowych lub po terenie znajdującym się między tym wałem a rzeką nie zawsze jest dozwolona. W dodatku może się skończyć mandatem. Tymczasem woda wzbiera okresowo i przez większą część roku taki teren może być dostępny dla turystów.
Nowelizacja przepisów sprawi, że taka przejażdżka nie będzie już zagrożona mandatem. W niektórych miejscach na wałach pojawią się drogi dla rowerów, także na terenie między wałem a wodą. Samorząd, który będzie chciał wybudować trasę dla rowerów na wale, zgłosi ten zamiar marszałkowi województwa. A gdyby trasa miałaby być zlokalizowana poza wałami, ale na terenach zagrożonych powodzią - regionalnemu dyrektorowi gospodarki wodnej.
Zmiany nie oznaczają, że wszędzie i zawsze wjedziemy rowerem. Budowa dróg dla cyklistów będzie możliwa na wałach, na których prace nie zwiększą ryzyka powodziowego i nie wpłyną negatywnie na środowisko. Ponadto w miejscach, w których powstaną trasy rowerowe, trzeba się liczyć z czasowymi zakazami ruchu, gdy będzie np. zagrożenie powodziowe.
Ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne, DzU z 21 maja 2014 r., poz. 659
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA