fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Peugeot zaczyna naprawę w kraju od Miluzy

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
PSA Peugeot Citroen zapowiedział zainwestowanie do 2020 r. 300 mln euro w przebudowę i ograniczenie rozmiarów fabryki w Miluzie, bo firma przystąpiła do realizacji planu odrodzenia za nowego szefa Carlosa Tavaresa.
Kierownictwo poinformowało związki zawodowe o uruchomieniu produkcji 2 dużych samochodów i jednego kompaktowego, prawdopodobnie marki premium DS, bo stara się zmniejszyć rozmiary drugiej we Francji fabryki do jednej linii produkcyjnej zgodnie z planami ogłoszonymi na jesieni.
- To duża ulga dla nas, bo oznacza, że mamy teraz zapewnioną przyszłość po 2020 r. - stwierdziła Laurence Navarro ze związku CFTC w zakładzie w Miluzie.
Za C.Tavaresa, który przejął w marcu stanowisko do Philippe Varina PSA sprzedał po 14 proc. udziałów skarbowi państwa i chińskiej Dongfeng Motor zyskując 3 ml euro na sfinansowanie planu ożywienia. Po stracie ponad 7,3 mld euro w ostatnich 2 latach na skutek zapaści rynku w Europie Peugeot zapowiedział zmniejszenie gamy modeli i kosztów, bo chce dojść do 2 proc. marży operacyjnej w 2018 r. i do 5 proc. w 2023 r.
Firma wykorzysta umowę o konkurencyjności zawartą ze związkami w szczycie kryzysu do zmniejszenia kosztów operacyjnych i osobowych, z jednoczesnym podwojeniem dostaw podzespołów z krajów o niższych kosztach płacowych i z dostosowaniem rozmiarów francuskich zakładów - zapowiedział Tavares 14 kwietnia.
Związki zawodowe spodziewają się zmniejszenia zatrudnienia w Miluzie, gdzie obecnie pracuje 7500 ludzi, bo produkcja zmaleje w przyszłym roku poniżej 200 tys. samochodów przed pojawieniem się pierwszego nowego modelu typu 508 w 2016 r.
Dyrekcja zobowiązała się ustabilizować produkcję na tym poziomie, ale nie potrafiła dać pracownikom gwarancji zatrudnienia. "Ten plan jest dobrą wiadomością dla Miluzy i jej pracowników" - uznała dyrektorka zakładu, Corinne Spilios.
Może jednak zwiastować większe cięcia kadrowe w Rennes, gdzie powstają 508 i kabriolet. Rennes zatrudnia ok.4 tys. pracowników, ma dotąd jeden potwierdzony nowy model, następcę obecnego minivana 5008. Zakład ograniczono już do jednej linii produkcyjnej, w przyszłym roku czeka to samo Poissy pod Paryżem.
Nowe modele Peugeota będą powstawać na nowej płycie podłogowej EMP2, podobnej do modułowej MQB Volkswagena, co pozwoli wypuszczać większą gamę pojazdów i produkować je z większą liczbą wspólnych podzespołów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA