fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Europa musi stawiać na innowacje

Bloomberg
Inwestycje w badania naukowe i innowacje są sprawdzonym sposobem stymulującym wzrost gospodarczy – przypomina Komisja Europejska w najnowszym raporcie.
W najnowszym raporcie Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do zwiększenia nakładów na badana i innowacje. W ocenie Brukseli, choć Unia Europejska nadal pozostaje silną jednostką na globalnej mapie naukowej, powoli traci pozycję  na rzecz takich konkurentów jak Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa.  Jakby tego było mało Unie gonią także chiny, które są coraz bliżej do prześcignięcia Starego Kontynentu.
Obecny trend trudno będzie odwrócić bez dodatkowych środków. Komisja zwraca uwagę, że obecnie wydatki na badania i innowacje ponoszone w sektorach publicznym i prywatnym, liczonym jako średnia dla wszystkich krajów UE, wynoszą nieco ponad 2 proc. PKB. Nowy cel ustalono na poziomie do 3 proc. PKB, co zostało wpisane na listę kluczowych celów Współnoty.
Aby to osiągnąć, Komisja proponuje, by kraje Wspólnoty opracowały stabilne, wieloletnie strategie dotyczące łączenia badań naukowych z biznesem.
- Zbyt często naukowcy i przedsiębiorcy żyją w dwóch odrębnych światach. Narodowe strategie powinny dążyć do ich połączenia - zaznaczyła Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn na wtorkowej konferencji prasowej
Komisja chce też, by kraje poprawiły jakość programów dotyczących wspierania badań naukowych i innowacji, m.in. zmniejszając obciążenia administracyjne. Zdaniem Komisji państwa członkowskie powinny też dołożyć starań, by poprawić jakość kształcenia na uniwersytetach oraz w instytucjach publicznych zajmujących się badaniami i innowacjami, m.in. poprzez wspieranie partnerstwa z przedsiębiorstwami.
Wsparcie innowacji przyniesie wymierne korzyści. Bez nich nie ma co liczyć na szybki rozwój gospodarek krajów Unii Europejskiej, co jest sprawą niezwykle ważną w trwającym obecnie pokryzysowym czasie.
- Ożywienie gospodarcze w Europie nabiera tempa, natomiast proces konsolidacji budżetowej ulega spowolnieniu, zgodnie z założeniami zaostrzonych unijnych ram budżetowych - powiedział Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. - Środki z budżetu unijnego przeznaczane są na wspieranie inwestycji w badania naukowe i innowacje pobudzających wzrost gospodarczy i dziś przedstawiamy propozycje jak postępować, by wydatek najmniejszej nawet kwoty przyniósł jak najlepsze rezultaty – tłumaczył.
Unia Europejska nie jest monolitem i poszczególne kraje mocno się od siebie różnią i co za tym idzie, przed niektórymi stoją większe wyzwania. Wśród dziesięciu państw Wspólnoty wymienionych w raporcie jest także i Polska. Obok naszego kraju mniej niż 1 proc. PKB na badania i innowacje wydają także Litwa, Malta, Słowacja, Chorwacja, Grecja, Łotwa, Bułgaria, Cypr i Rumunia. Najwięcej w naukę i innowacje inwestują Finlandia i Szwecja (ok. 3,5 proc. PKB), a także Dania, Niemcy, Austria i Słowenia (ok. 3 proc. PKB).
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA